Ponožky a sandále. Áno alebo nie?

Móda je taká vrtkavá, že nemôžete s istotou povedať, že ste mimo. Každý má svoj vlastný štýl a oblieka sa tak, ako sa mu páči. S ponožkami v sandáloch je však problém. Vždy spôsobia rozruch.

Nedotknuteľný

Najstaršie zachované ponožky, ktoré jasne dokazujú, že sa nosili v sandáloch, pochádzajú z Oxyrhynchu a pochádzajú z obdobia okolo roku 500 pred Kristom. A existuje množstvo kultúr a národov, ktorým je táto kombinácia úplne ľahostajná. Patria k nim napríklad Briti, povestní svojím nevkusom, Nemci, ktorí ignorujú všetky módne pravidlá a utápajú sa v stereotypoch, a predovšetkým Indiáni a ľudia zo severozápadného Pacifiku. Na muške sú však aj Česi. Myslí si to aj slávny karikaturista Shooty.

Na druhej strane tento trend využíva mnoho reklám alebo spoločností na propagáciu svojich produktov. Cieľom je upútať pozornosť. A ponožky v sandáloch to dokážu dokonale aj v čase, keď ich nosia milióny ľudí.

Obhajcovia a odporcovia

Nie je možné s istotou povedať, čo je správne vo vzťahu medzi sandálmi a ponožkami. Je dôležité si uvedomiť, že nejde len o štýl, ale predovšetkým o hygienu. Ponožka plní úlohu strednej vrstvy medzi holou kožou a vnútornou stranou topánky, čím zabraňuje prenosu nečistôt, poteniu, odreninám a pľuzgierom a zabraňuje vzniku plesňových infekcií. Teda za predpokladu, že ich meníte každý deň.

Nemusíte sa báť žiarivo bielych ponožiek vytiahnutých vysoko nad členky. Stačí si vybrať model, ktorý zodpovedá vášmu typu sandálov. V prípade športových sa nebojte farebných kúskov s reflexnými prvkami a zvýšenou ochranou, v prípade elegantných zvoľte minimalistické ponožky vhodné do sandálov a balerínok v neutrálnych farbách, aby čo najviac splynuli s odtieňom vašej pokožky.

Nikdy sa však nezavďačíte všetkým. Niektorí sa budú čudovať, prečo chodíte bez ponožiek, iní sa budú smiať tejto bizarnej kombinácii. Vyberte si teda to, čo je pre vaše nohy pohodlné. Môže sa stať, že pri jedných sandáloch vám nevadí kontakt kože s vnútornou stranou topánky, ale pri iných nevyjdete von bez ponožiek. Závisí to od počasia, vášho krvného tlaku, materiálu topánky a niekedy môžu byť na vine aj nohy krátko po pedikúre. Za ponožky sa nemusíte hanbiť.