Na čo si dať pozor pri praní bielizne

Prevísa špinavá bielizeň cez kôš v kúpeľni? Je načase sa pustiť do pravidelného prania, vďaka ktorému nemusíte prakticky denne chodiť do obchodov pre nové a nové oblečenie. Lenže aby vám tričká, spodná bielizeň alebo iné súčasti vášho šatníka zostali ako nové čo najdlhšie, je dôležité k praniu pristupovať naozaj svedomito a zodpovedne. V ideálnom prípade sa vyvarujte niekoľkým veciam. 

Opatrne s pracím práškom 

Než oblečenie zavesíte na stropný sušiak na balkón, prípadne na iný druh sušiaku na bielizeň, musíte do dávkovača v práčke nasypať prášok. Mnoho ľudí sa domnieva, že čím viac pracieho prášku bude v danej dóze, tým lepšie sa bielizeň vyperie. Lenže toto je domnienka, ktorá rozhodne nie je pravdivá, naopak. Skôr bielizni môžete uškodiť. 

Predtým, než použijete daný prací prášok alebo gél, zoznámte sa s jeho vlastnosťami a tiež odporúčaným dávkovaním. Všetky informácie berte do úvahy a nepodceňujte ich, nech tým zbytočne neublížite vašej bielizni. 

Aviváž? Ako kedy 

Podobne je to aj v prípade aviváže, ktorá by mala byť dávkovaná iba do určitej bielizne. Pokiaľ periete detské oblečenie, nie je aviváž vždy vhodným prostriedkom (pokiaľ nie je určená priamo dieťaťu). Mohla by totiž spôsobiť napríklad množstvo kožných problémov, ako sú ekzémy alebo najrôznejšie svrbivé vyrážky. 

Rovnako tak si čítajte ceduľky pri oblečení, pretože nie každý kúsok oblečenia aviváž potrebuje. Niektoré ju dokonca odmieta, pretože môže narušiť jeho štruktúru alebo vlastnosti. Zoberme si napríklad funkčné oblečenie, ktoré by nemalo prísť do kontaktu s avivážou. 

Nulové triedenie? To sa nevypláca 

Hádžete do bubna práčky čierne oblečenie s bielym domnievajúc sa, že to bielizni neublíži? Aj keď na prvý pohľad nemusí dôjsť k znateľnej zmene, s postupom času sa nesprávnosť pri praní prejavuje. Biele tričká začínajú šednúť, farby strácajú svoj jas a nákupy sú tým, čo je na programe dňa. 

Pred každým praním je preto dôležité bielizeň vytriediť, a to ideálne na čierne, biele a farbené. Samozrejme môžete dať zvlášť ešte konkrétne typy materiálov alebo pracovné oblečenie, ktoré býva väčšinou špinavšie ako iné kúsky v koši.