Aj domáce spotrebiče môžu trpieť. S akými poruchami sa stretneme najčastejšie?

Domáce spotrebiče sú niečo, bez čoho sa nezaobídeme. No len si to predstavte – chceli by ste toľko vecí prať ručne? Alebo umývať riad neekonomicky po jednej nádobe? Skrátka, umývačky riadu, práčky a iné spotrebiče sú niečo, čo považujeme za samozrejmosť, ale bez čoho si dnes nevieme predstaviť fungovanie. Preto nás často vyvedie z miery, keď sa jeden po druhom začnú kaziť. Niekedy je na vine naše nesprávne používanie, inokedy je to len bežný proces opotrebovania výrobku. Zoznámime sa s najčastejšími problémami.

Akým druhom porúch trpí práčka?

Ako už bolo spomenuté, práčky patria medzi najpoužívanejšie a najpotrebnejšie domáce spotrebiče. Veľmi častým problémom je nevypúšťanie vody, ktoré je spôsobené upchatým filtrom v spodnej časti práčky. Môžete si s tým však poradiť sami, stačí ho odskrutkovať, vyčistiť a potom ho vrátiť späť.

Práčku však nemusíte ani žmýkať. V tomto prípade je na vine preťaženie alebo príliš veľa kusov bielizne. Ak práčka neohrieva vodu alebo ak je bielizeň po praní studená a sú na nej stopy prášku, príčinou je pravdepodobne porucha vykurovacieho telesa, čo je problém, ktorý si vyžaduje odborný zásah.

Akým druhom porúch práčka trpí?

Umývačka riadu je jedným z ďalších spotrebičov, ktoré máme po ruke takmer neustále. Zvyčajne je zabudovaný do kuchynskej linky, ale niekedy je to samostatný spotrebič. Čo konkrétne ju môže ovplyvniť? Napríklad nemusí správne umývať riad. Ak sú na pohároch stále škvrny a na ostatnom riade zvyšky jedla, pravdepodobne ide len o zle naskladanú umývačku riadu alebo nedostatok soli v umývačke.

Ak umývačka riadu nevypúšťa alebo nedopĺňa vodu, je najlepšie ihneď zavolať servis. Veľmi často je však vinníkom len upchatý filter.

Akým druhom porúch trpí chladnička?

Náš zoznam uzavrieme chladničkami, ktoré sú tiež spotrebičmi, bez ktorých si nevieme predstaviť deň. Na rozdiel od umývačky riadu alebo práčky pracuje nepretržite, inak sa môže stretnúť s viacerými problémami. Napríklad sa nemusí dostatočne ochladiť. Na vine je zlé umiestnenie alebo znížený termostat. Ak je v chladničke voda alebo ľad, pravdepodobne je na vine upchaté odtokové potrubie k výparníku.