Kašmír vyžaduje špeciálnu starostlivosť

Móda sa neustále mení. To však neznamená, že kvalitné a nadčasové kúsky, ktoré vám v šatníku vydržia až desať rokov, by mali zostať bokom. Naopak. Sú blízko k udržateľnosti. O oblečenie sa však treba správne starať, aby bolo krásne, mäkké a vyzeralo skvele.

Neoceniteľné

Dlhé roky bol kašmír považovaný za predražený výstrelok. Dnes už každý vie, že ide o materiál prvotriednej kvality. Vlna z kašmírových kôz je známa už viac ako dvetisíc rokov, ale do Európy sa tento poklad dostal až začiatkom 19. storočia. Stále to však nebolo bežne dostupné vlákno. V Ázii bolo všetko prísne strážené a vývozu do zvyšku sveta sa dlho bránili. Dnes je situácia iná. Kašmír je všade, je znakom luxusu a nadčasovej módy.

Štítky

Nie je kašmír ako kašmír. Samozrejme, za sveter zo vzácnych vlákien si priplatíte a pod štyri tisícky korún sa pravdepodobne nedostanete. Niektorí výrobcovia však naťahujú ceny aj za oblečenie, ktoré má zanedbateľný podiel kašmíru, a to od piatich do desiatich percent. Takže platíte za niečo, čo sa ani zďaleka nepribližuje tejto hodnote alebo kvalite.

Tri základné pravidlá

Kašmír je v rovnakom stave ako merino a neprospieva mu príliš časté pranie. Nepohlcuje pachy, takže ho nemusíte po dvoch dňoch nosenia preháňať cez práčku. Môže vydržať niekoľko týždňov bez výmeny. Kašmírové výrobky perte výlučne ručne v studenej vode a namiesto žmýkania ich rozprestrite na čistú podložku, zrolujte a jemne vyžmýkajte, aby ste z nich vytlačili vodu.

Proces sušenia je pomerne zdĺhavý a vyžaduje si dostatok priestoru a vzduchu. Ideálne je položiť sveter (alebo iný kus odevu) na čistý uterák a nechať ho voľne uschnúť. Vyhnite sa však silnému prúdeniu vzduchu z radiátora, sušičky, priamemu slnečnému žiareniu alebo zaveseniu na vešiak. Nič z toho nie je dobré pre kašmír.

Čistý, suchý a voňavý sveter zabaľte do uzatvárateľného vrecka a úhľadne zložený ho uložte do skrine. Z času na čas ho však vyvetrajte, aby sa kašmírové vlákna zmäkčili.