Čo si strážiť pri stavbe rodinného domu

Ak sa chystáte postaviť si vlastné hniezdo, je potrebné zvážiť mnoho dôležitých faktorov. Na čo by ste sa mali najviac zamerať?

Stavba na kľúč alebo svojpomocne?

Prvé rozhodnutie, ktoré budete musieť urobiť, je, či si necháte postaviť drevostavbu na kľúč, alebo sa do stavby pustíte sami. Pre nízkoenergetický dom odporúčame vybaviť všetky potrebné dotačné programy. Pri stavbe na kľúč môžete bývať vo svojom dome už do niekoľkých týždňov od začiatku prác. Keď staviate vlastnými rukami, zdá sa to na prvý pohľad výhodné. Ale vy stále čakáte a všetci asi vieme, ako môže dopadnúť stavba s návodom na YouTube.

Čakáte, kým bude mať remeselník skutočne čas. Čakáte na dodávateľa materiálu. Zároveň ste to vy, kto je zodpovedný za všetku dokumentáciu potrebnú na získanie veľmi významnej sumy štátnych finančných prostriedkov. Medzitým musíte ešte zaplatiť za náhradné bývanie. Celkové náklady tak môžu výrazne prekročiť náklady na výstavbu na kľúč.

Výber správneho dizajnéra

Teraz je čas ujasniť si úlohu dizajnéra. Zodpovedá za to, že projekt zahŕňa servis, štúdiu a samotnú realizáciu celej stavby. Ak projektant vidí svoju úlohu len vo vypracovaní dokumentácie potrebnej pre stavebné povolenie, nikdy to nebude stačiť a celý projekt a jeho kvalita sú ohrozené.

Nešetrite tam, kde to nie je vhodné

Ak je v projekte uvedená hrúbka izolácie 26 cm a vy ju nahradíte izoláciou s hrúbkou 20 cm, pravdepodobne to nie je najlepšia cesta. Zhoršia sa celkové izolačné vlastnosti domu a v priebehu niekoľkých rokov sa môžu objaviť aj nepríjemné plesne, ktoré ohrozujú zdravie. Šetriť peniaze tam, kde to z dlhodobého hľadiska nemá absolútne žiadny zmysel, sa nikdy nevyplatí.

Máte náklady pod kontrolou?

Ak sa rozhodnete pre stavbu na kľúč, máte jasné finančné možnosti, ktoré by ste mali vždy dodržať. Zásadný význam má mať náklady pod kontrolou. Nízke odhadované ceny od spoločností sú prinajmenšom podozrivé a môžete očakávať, že cena sa bude líšiť.

Základom šťastnej výstavby je aj integrita projektu.