Dajte si po obede šlofíka. Ako dlho spať a prečo si oddýchnuť?

Možno to cítime všetci. Po obedňajšej prestávke by sme sa chceli na chvíľu pretiahnuť. Po ďalšej hodine a pol v práci trpíme a náš výkon rozhodne nie je taký, aký by sme chceli. Ako si lepšie na chvíľu zdriemnuť? Je to dobrý nápad, alebo ho nepotrebujeme?

Polhodinový odpočinok

Odborníci sa zhodujú, že krátky spánok v trvaní maximálne pol hodiny je pre náš organizmus prospešný. Hneď po prebudení ste plní energie a môžete oveľa efektívnejšie pokračovať vo svojej činnosti. Spánok je však prospešný pre celé naše telo. Čo vám to prinesie?

Radosť pre mozog a pamäť

Po obede je naše telo zaneprázdnené trávením dobrého jedla. Aktivita nášho tela je teda nasmerovaná hlavne do brucha a do mozgu sa nejako nedostane. Aj keď sa snažíme, nápady neprichádzajú. Ak podľahnete únave, bude sa vám dariť len dobre. Krátky spánok umožní mozgu zregenerovať sa a vy sa budete cítiť svieži a produktívni. Odpočinok vám pomôže zlepšiť pamäť a koncentráciu.

Lepšie ako kofeínová dávka

Krátky spánok je pre naše telo oveľa lepší ako umelé kofeínové doplnky v podobe kávy, čaju alebo energetických nápojov. Navyše pre mnohých ľudí tieto produkty aj tak nefungujú, jednoducho s nimi po obede nemajú čo robiť. Ak obedujete neskoro, kávu by ste si nemali dať vôbec. Po 15.00 hodine sa neodporúča.

Ochrana srdca a posilnenie imunity

Krátky odpočinok v podobe spánku sa môže mnohonásobne oplatiť. Môže posilniť váš imunitný systém, pomôcť odľahčiť vaše srdce alebo poskytnúť prirodzenú úľavu od stresu.

Zdá sa, že krátky odpočinok vo forme spánku je pre naše účely ideálny. Stačí krátka chvíľa, aby ste získali veľa energie. Namiesto toho, aby ste sa hodinu a pol trápili, krátko si zdriemnite a potom uvidíte, ako všetko pôjde pekne a prirodzene. Nech žije spánok!