Knižnice stále ťahajú. Chýbajú ale peniaze na obnovu fondov

Beriete si so sebou knižku na dovolenku? A aký je váš obľúbený autor? Nejpůjčovanějším českým autorom vo verejných knižniciach bol vlani autor historických románov Vlastimil Vondruška. Požičalo sa cez 40 000 výtlačkov jeho diel.

Najžiadanejším titulom sa naopak stali Okamžiky šťastie od Patrika Hartla, tie vypožičané 2131krát. Nemenej žiadané boli tiež dve spisovateľky – Radka Třeštíková a Alena Mornštajnová. Celkovo si ľudia požičali vo verejných knižniciach cez 53 miliónov výpožičiek. Zdá sa teda, že záujem o čítanie – a zvlášť o čítanie klasických papierových kníh – stále neopadá. Je ale vidieť jasný trend, že ľudia si radšej požičiavajú moderné diela, ktorá bola vydaná v horizonte posledných desiatich rokov, ako staršie klasické tituly.

Chýbajú peniaze

Problém však predstavuje obnova knižného fondu. Rad knižníc sa sťažuje, že im na nákup kníh chýbajú peniaze, a čitateľom teda nemôžu poskytovať aktuálnu ponuku titulov. Návštevníci knižnice vraj stále častejšie tiež javí záujem o zahraničnú literatúru (často aj v originálnom znení či v preklade do angličtiny), ale v tomto je väčšina knižníc dosť pozadu. Česká republika dáva na financovanie knižníc na obyvateľa ročne 15 eur, v prepočte 384 korún. Dáni poskytujú 65 eur ročne, naopak Portugalsko iba šesť eur.

Niekoľko rokov rebríčku nejpůjčovanějších kníh vládol titul Kataríny Tučková, Žítkovské bohyne, ktoré vlani skončili až na deviatom mieste. V prvej desiatke sa však stále držia aj česká stálica od Eduard Petiška Staré grécke báje a povesti. Čo sa týka zahraničných autorov, tam už nejakú dobu nemá konkurenciu J.K. Rowlingová so svojou ságou o čarodejníckom učňovi Harry Potterovi.

Celkovo možno teda zhrnúť, že medzi najpopulárnejšie české autormi (aspoň podľa návštevníkov knižníc) patrí Patrik Hartl, autor detektívok Jan Bauer, autorka historických románov Hana Parkanová-Whitton, Vlastimil Vondruška, Radka Třeštíková a Alena Mornštajnová. Čítali ste nejaká ich diela?