Výhody a nevýhody sklokeramickej varnej dosky

Ak zatúžite po modernej domácnosti, najskôr by ste mali mať modernej kuchyni. Práve modernej kuchyne je totiž základ. Dnes sa dá o modernej kuchyni hovoriť rôzne – zhodneme sa však na tom, že by mala byť celistvá, jednofarebná a plná nerezových či vstavaných spotrebičov. Práve vďaka vstavaným spotrebičom sa práve robia kuchyne na mieru. Veľakrát je to však tiež z toho dôvodu, že ľudia chcú mať kuchyňu presnú, ako podľa pravítka, nechcú, aby im hoci jeden centimeter robil neplechu.

V súčasnej dobe sa najviac presadzujú biele, lesklé kuchyne, ktoré sú plienky nerezových spotrebičov a bylinné záhradky v nej zabudované. Mnoho ľudí sa možno konkrétne nad bylinnú záhradkou pozastavuje, ale je to naozaj veľký trend, ktorý je populárny hlavne vo svetlých, slnečných kuchýň. Kuchári tak nezabúdajú dochutiť a doladiť pokrmy, pretože majú bylinky priamo po ruke.

Čo sa týka spotrebičov, väčšinou sa vstavané volia hlavne chladničky a umývačky. Rúry a mikrovlnky sa zabudovávajú nejako vkusne do kuchynskej súpravy, ale sú väčšinou z nerezu. Ale čo sporák?

Namiesto sporáka sklokeramická doska

Namiesto klasického sporáku sa veľmi často používa takzvaná sklokeramická doska, ktorá je veľmi populárny a pomerne praktická (aj keď to je vec názoru). Sklokeramická doska je zabudovaná v kuchynskej linke. Plynové sporáky všeobecne sa už vôbec nepoužívajú, len máloktorá domácnosť má typicky plynový sporák. Elektrika víťazí a s ňou aj spomínaná doska. Lenže aj táto varná doska má svoje pre a proti.

Aké sú výhody a nevýhody sklokeramickej dosky?

Výhody sú zrejmé – doska je moderná, vkusná, takmer neviditeľná. Problémom však je jej čistenie. Nesmieme ju čistiť drôtenkou, pretože ju môžeme výrazne poškodiť a poškriabať. Pri pretečeniu jedlá z hrnca to ide len ťažko odstrániť. Čo sa týka mokrého hrnce, ktorý položíme na horúce políčko, tak sa nemá zrazu voda kam odpariť.

Na druhej strane sa však sklokeramická doska veľmi dobre rozohrieva, teda rýchle varenie je zaručené. Len opatrne, aby ste sa nespálili, než doska vychladne.