Errachida: Uprostred kráľovstva berberov

Maroko skrýva úchvatné tajomstvá. Vie byť priateľské aj exotické. Bezpečné aj divoké. V meste Errachidia máte všetky zážitky na dosah ruky.

Cesta kozlým autobusom

Marocké mesto Errachidia navštívite po pomerne dlhej ceste autobusom priamo z Tangeru. Počítajte s tým, že to s vami bude kolísať viac ako pol dňa. Zážitok ale bude stáť za to. Niekde v polovici cesty si autobusák odpočinie, pretože je čas na čaj a jahňacie mäso. Dáte sa s chuťou do všetkého, čo vám na zastávke pri ceste kuchár nachystá. O podobe toalety na zastávke sa vám bude ešte veľmi dlho zdať.

Stále vám znie v ušiach hlas vyvolávačov „Fes, Fes, Fes!“, „Chefchauen, Chefchauen!“ Presne tak oznamujú ľuďom, kam sa majú vydať. Ako turista ste tu pomerne stratení. V Tangeri nastúpite do autobusu a potom len pozeráte. Prechádzate berberským územím, kde sa skôr dohovoríte španielsky, než arabsky.

A nakoniec to príde. Po dlhej ceste vysedáte v meste Errachidia. A zisťujete, že zvláštne zvuky sa vám nezdali. Z batožinového priestoru niekto skutočne vyťahuje drevenú ohrádku, v ktorej s vami dobrý kus cesty išiel aj fúzatý cap s dlhými rohami.

Studňa? Nie je problém, kamarát

Navštívite systém pozemného vedenia vody a studne. Tento systém je jediný spôsob, ako sa predtým dalo dopraviť vodu aj stovky kilometrov ďaleko. A opäť žasnete. Pri šálke čaju si k vám prisadne miestny Berber a hovorí vám: „Ahoj, kamarát. Brno.“ Dozvedáte sa, že nejaký čas žil v našej moravskej metropole. Tým pádom sa môžete pozrieť ešte hlbšie do podzemia.

Ruiny dediny

Vydáte sa do Ksar Meski. Ruina dediny sa nachádza len neďaleko Errachidie. Musíte veľmi hlasno dupať, podľa miestneho sprievodcu sú tu jedovatí hady. Neďaleký zdroj vody im svedčí. Prechádzate si rozpadnuté obydlia predchádzajúcich obyvateľov tohto pozoruhodného miesta. Všetko je vyprahnuté a krajina je beznádejne popraskaná. V diaľke ale vidíte vitálnu oázu. Source Bleue. Môžete sa vykúpať a striasť zo seba strach z hadov. Tu nie sú. Vraj.

S srdcom Maroka poznáte sami seba.