Ako vyčistiť škvrny od krvi z koberca či z pohovky

Každá gazdinka vie, aké ťažké je odstraňovať škvrny z koberca, pohovky alebo z kusov odevov. Najhoršie sa čistí mastné škvrny, ale tiež škvrny od krvi, ku ktorým väčšinou dôjde pri nejakom nechcenom zranenia. Keďže sú škvrny od krvi veľmi často sa vyskytujúce škvrny v domácnosti, oplatí sa vedieť, ako sa efektívne a rýchlo odstrániť, než zaschnú a nepôjdu vyčistiť už vôbec. Poďme si preto povedať, ako na to.

Síce existujú prípravky, ktoré by mohli pomôcť na čistenie škvŕn od krvi, ale radšej si prezraďme niečo stopercentne účinného. Nestrácajte čas v drogériách tým, že budete hľadať vhodné prostriedky na čistenie škvŕn od krvi.

Na úvod je ešte potrebné si spomenúť jednu základnú radu, a síce ak je škvrna od krvi čerstvá, oplatí sa ju vyčistiť studenou alebo ľadovou vodou. Pri ponorení škvrny do teplej vody, respektíve pri čistení škvrny od krvi teplou vodou riskujete to, že sa škvrna zapere a že už ju z daného kúsku oblečenia alebo z pohovky nedostanete. Studená alebo lepšie ľadová voda je ideálny pomocník pri boji so škvrnami od krvi.

Čistíme škvrny od krvi peroxidom vodíka

Pomoct môže napríklad peroxid vodíka. Ten sa zvyčajne používa na bielenie alebo na čistenie textílií, preto ho použite aj na odstraňovanie škvŕn. Odporúčame si pripraviť trojpercentný peroxid vodíka, s ktorým však budete nakladať veľmi opatrne. Zrieďte ho vodou (v pomere 50:50) a potom roztokom vyčistite škvrnu od krvi alebo v prípade oblečení škvrnu namočte do pripraveného roztoku (potom len klasicky vyperte v práčke).

Po čistení škvrny od krvi s pomocou peroxidu vodíka je dobré škvrnu potom vyčistiť ešte mydlom alebo pracím práškom. Dôjde tak k anulácii vzniknutého zápachu.

Čistíme škvrny od krvi kuchynskou soľou

Pomocníkom je aj kuchynská soľ, ktorú zmiešate s vodou a vytvoríte tak pastu, ktorú dáte na špinavé miesto.