Desatoro pre peľových alergikov: ako prežiť nadchádzajúcu sezónu?

Peľová alergia nám obmedzuje život a uberá silu. Je toho ale mnoho, čo nám môže pomôcť. Riaďte sa desaterom pre peľových alergikov. Občas to bude stáť trochu práce, ale úsilie sa oplatí.

Každý deň čisté

Počas peľovej sezóny by ste si mali každý deň prezliecť posteľ čistými obliečkami, ktoré ste predtým vyprali na vysokú teplotu.

Nech žije večerná sprcha!

Každý deň si umyte celé telo, vrátane vlasov. Na koži, odevoch aj vlasoch cez deň priľnú malé čiastky peľu, tých sa potrebujete zbaviť.

Sušíme múdro

Ako peľový alergik asi neoceníte, keď sa vaše oblečenie bude sušiť vonku a zachytávať tak hromadu peľu do svojej štruktúry. Stavte na sušičku, alebo sušte doma.

Kosenie trávy? To bude oriešok

Pokiaľ môžete, prenechajte záhradné práce iným členom vašej domácnosti. Keď už sa tomu vyhnúť nemožno, vezmite si na kosenie trávy kvalitne šitú rúško s nanovláknami.

Vyhnite sa peľovej kalamite

Do vonkajších priestorov sa nehrňte v dobe označovanej ako peľová kalamita. Medzi 10 a 16 hodinou pri horúcich či veterných dňoch radšej zostaňte vo vnútri.

Kabriolet?

V aute sa snažte vetrať minimálne, namiesto toho používajte klimatizáciu s peľovým filtrom.

Vetranie domova

Keď budete doma často vetrať, pozvete si tu mnoho nevítaných peľových častíc. Namiesto toho sa snažte vetrať do prievanu trikrát denne. Výnimku predstavuje deň po silnom daždi, tu je alergénov vo vzduchu najmenej.

Denné vytieranie

Koberce by vo vašom príbytku dávno byť nemali. Vytierajte denne, odstraňujte aj zárodky plesní na stenách aj oknách.

Maznáčikovia do postele nesmú

Aj keď svojho psíka milujete, spálňa by mu mala byť zakázaná. Najmä ak sa často pohybuje vonku, v peľu.

Homeopatiká

Vyhľadajte vhodné homeopatiká. Pomáha Pollens, Sabadilla aj Euphrasia.

Peľovej sezóne sa nevyhneme. Môžeme ale minimalizovať jej vplyv na náš organizmus. Áno, bude to stáť trochu práce, ale stojí to za to.