Čo sledovať pri nadobudnutí chameleóna

Mať doma trochu exotiky – sen, ktorý si chce rad ľudí splniť. Ponúka sa však otázka, či je chameleón naozaj to pravé, či je pomyselnou zásahom do čierneho. Ide predsa len o exotický druh, ktorý má svoje špecifické podmienky pre život. Podľa odborníkov však na chove chameleóna prakticky nič nie je. Dokonca možno povedať, že sa jedná o spoločníka, ktorý si rád žije svojím vlastným životom. Ak teda nemáte času na rozdávanie, stačí budúcemu spoločníkovi postaviť vkusné terárium z hliníkových profilov a bude založené na jeho spokojnosť.

Keď sa rozhodnete pre kúpu chameleóna

Rozhodli ste sa zaobstarať si chameleóna? Potom vás iste zaujíma, kde ho kúpiť alebo čo pri výbere nového spoločníka sledovať. Pri kúpe chameleóna máte rovno dve možnosti. Jednou z nich je takzvaná teroburza, druhú potom kúpa priamo od chovateľa. Mnohí odborníci odporúčajú skôr druhú spomenutú možnosť, pretože takýto chameleón je už zvyknutý na domácnosť tvorenú ľuďmi a nie svojimi druhmi.

Nech už sa ale rozhodnete pre tú či onú možnosť, sledujte zdravý vzhľad a jeho veľkosť. Chameleóni by mali mať ideálne šesť až osem centimetrov (bez chvosta). Po vzhľadovej stránke by ich oči mali byť čisté, nohy neopuchla, úchop by mal byť správny a nemali by ste postrehnú žiadnu vadu na ich tele alebo chvosta.

Povahu ani sfarbenie neriešte

Čo naopak pri kúpe tohto nevšedného spoločníka riešiť nemusíte, je jeho povaha a sfarbenie. Kým povaha môže byť u každého jedného tvora úplne odlišná (líši sa napríklad tým, či sa jedná o samičku alebo samčeka), rovnako tak sfarbenie sa môže líšiť vplyvom toho, v akej situácii sa tvor práve nachádza. Farbu mení napríklad vo chvíli, keď sa cíti v ohrození, tiež svoje sfarbenie mení pri dvorení, keď je jeho odtieň intenzívnejší.

U chameleónov sa môžete stretnúť s čiernou, zelenou, žltou a hnedou farbou. Ostatné odtiene znamenajú, že s ním nie je niečo v poriadku.