Chyby, ktorých sa dopúšťame pri riadení auta

Získať vodičský preukaz je jedna vec, ale riadiť zodpovedne a tak, aby sme neohrozovali ostatných vodičov na cestných komunikáciách, to už nie je nič ľahké. Či už patríte k vodičom-nováčikom alebo ste vodičom skúseným, môžete sa dopúšťať niekoľkých chýb, ktoré často spôsobujú nehody. Aké chyby máme na mysli?

Každá vodič by si mal uvedomiť, že nie je na ceste sám. Treba byť zodpovedný a je potrebné pristupovať zodpovedne aj k autu a ostatným vodičom. Len tak nebude dochádzať k zbytočným nehodám, ku ktorým pravidelne na cestných komunikáciách dochádza.

Ak ste vodičom, dajte si teraz ruku na srdce a odpovedzte si otázku, či niektorú z nižšie uvedených chýb tiež nerobíte. Ak áno, rýchlo s tým prestaňte.

Nemáte dobre nastavenú sedačku ani zrkadlá

To prvé, čo musí vodič pri nástupe do auta urobiť, je nastaviť si sedačku a tiež zrkadla. Bez nich to skrátka nejde. Pokiaľ si nenastavíte zrkadlá či sedačku, bude ohrozená vaša schopnosť viesť motorové vozidlo, tým pádom dôjde aj k zvýšeniu rizika vzniku dopravnej nehody. Preto si sedačku dobre nastavte, nezabudnite na zrkadlá a vyjdite ústrety dobrodružstvám.

Zle držíte volant

Nie nadarmo vás v autoškole učia, že volant sa musí držať zhruba v takej polohe, aby ruky ukazovali trištvrte na štyri. Toto držanie volantu zabezpečí, že máte volant skvele pod kontrolou, dobre tak zareagujete na ostré zákruty či na prekvapivé udalosti na cestách. Nedržte volant ledabolo, nestihnete ho v prípade potreby dobre uchytiť.

Nerešpektujete dopravné značenie

Zákazové značky, výstražné cedule alebo bezpečnostné značky nie sú pre srandu alebo na parádu. Treba ich rešpektovať, hlavne je nutné ich registrovať. Ak nebudete brať dopravné značenie, bezpečnostné značky či výstražné značenie do úvahy, spôsobíte nehodu tak rýchlo, že ani nestihnete mrknúť okom.