Čistička vzduchu netreba. Kúpte si izbové rastliny

O čističkách vzduchu sa neustále všade hovorí. Dokonca to dnes veľmi často propagujú takzvaní influenceři na sociálnych sieťach. Pravdou však je, že čističky vzduchu nie sú práve nič lacného. Práve naopak – nie každý si ich môže dovoliť. Ak premýšľate nad tým, že si čističku vzduchu zaobstaráte, zvážte, či nie je lepšie investovať do izbových rastlín, ktoré fungujú na rovnakom princípe – tiež dokážu dokonale prečistiť vzduch, navyše sú ďaleko lacnejšie než akékoľvek čističky vzduchu, ktoré sú len strojmi, teda sa môžu veľmi skoro pokaziť.

Navyše prístroje v domácnosti niečo stojí – ich prevádzka je ďaleko nákladnejšie než pestovanie izbových rastlín. Kúpte si preto spoľahlivejšie pomocníkov, ktorí vám vzduch vyčistí takmer ihneď a bez zbytočných okolkov.

fikusy

Aj keď sa fikusmi neradí k zrovna moderným izbovým rastlinám, sú zdraviu prospešné. Nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť, na druhú stranu odstraňuje zo vzduchu toxické látky, ako je potrebné benzén alebo formaldehyd. K svojmu spokojnému životu potrebuje len dobré svetlo, ale nie priame slniečko, a pravidelné, mierne zavlažovanie. Ak to Fikusu doprajete, bude čistiť vzduch vo svojej zelenej farbe po celý dlhý rok.

palmy

Na druhú stranu veľmi moderné rastliny sú palmy. Palmy do domácnosti vnesú trochu exotiky a trochu prázdninové atmosféry, za čo určite budete neskonale vďační. Zo vzduchu dokážu odstrániť škodlivé toxíny, ktoré sa napríklad z nábytku uvoľňujú aj niekoľko dlhých rokov. Navyše nevyžadujú žiadnu extrémnu starostlivosť, dokonca nevyžadujú ani častú zálievku.

bambus

Čo si zaobstarať do domácnosti bambus? Bambus ocenia hlavne priaznivci takzvaného feng-šuej. Takéto bambusy dokážu pohltiť formaldehydové výpary, okrem toho dokážu zvýšiť vlhkosť vzduchu v suchých miestnostiach. Jedná sa o symbol prosperity a je to zároveň veľmi moderné izbová rastlina.