Bez čoho sa nezaobíde dobrá lyžiarska bunda

Než vyrazíte v zime na lyže, poobzerajte sa v obchodoch po vhodnom vybavenie, ktoré vás na horách ochráni nielen pred omrzlinami a snehom, ale tak pred odreninami. Pred tým všetkým vás môže ochrániť okrem iného aj kvalitné lyžiarska bunda. Ak neviete, ako takú správnu bundu vybrať, čítajte ďalej.

Rozlišujte vychádzkové bundy od športových

Rozhodne odlišujte výber bundy vychádzkové a športové. Lyžiarska bunda musí byť priedušná, odvádzať pot z tela, mať správny vodný stĺpec a zabezpečiť vám potrebný celkový komfort. A tiež by vás mala zahriať, ale až v momente, keď sa zapotíte.

Čo ukazuje vodný stĺpec

Vodný stĺpec je vlastne akýsi ukazovateľ toho, ako je bunda nepremokavá. Priedušnosť naopak udáva rýchlosť, s akou bunda dokáže odvádzať pot. Avšak nie je úplne nevyhnutné, aby tieto hodnoty boli tie najvyššie. Ak nechcete, aby vaše lyžiarska bunda fungovala skôr ako pláštenka, nezaobstarávajte si bundu s výrazne vyšším vodným stĺpcom a nízkou priedušnosťou. V takejto sa pri aktívnom pohybe zapotíte veľmi ľahko. Síce v nej nepremoknete, ale spotíte sa natoľko, že vám v nej bude zima.

Uprednostňujte lepené švy

Nie je bezpodmienečne nutné, aby na bunde boli lepené všetky švy, avšak podlepené by mali byť aspoň tie v najexponovanejších miestach. Na pultoch obchodov sa dnes bežne stretnete aj s bundami s čiastočne podlepenými švami. Práve pre nich ale platí, že ak nebudú švy podlepené na tých najdôležitejších miestach, budete čoskoro mokrí a prechladol.

ďalšie vychytávky

Nielen módnosť bundy, pekná farba alebo vysoký vodný stĺpec určujú, či pre vás bude bunda pohodlná a príjemná. Rozhodujú o tom aj ďalšie vychytávky. Jednou z vecí, ktorú na svahu pri lyžovaní celkom iste oceníte, je vnútorný rukáv, ktorý zabráni tomu, aby sa vám vietor preháňal nielen vreckami, ale aj rukávy. Vnútorný elastický rukáv pohodlne priľne k vášmu telu a zabráni tiež prieniku snehu do vášho oblečenia. Často je vnútorné rukáv navyše doplnený palcovým prestrihom. Ten vám nijako neobmedzí pohyb pri lyžovaní, ale naopak ešte vám sčasti ochráni i dlane. Kapucňa na svahu nebude potrebné, máte helmu, ale mimo svah ju pri snežení alebo vetre iste oceníte. Niektoré bundy majú aj snehový pás. Ten sa zapne okolo obličiek, pod bundou. Ten vás ochráni, keď si pri páde naberiete sneh. A nezabudnite ani na vrecká, budete ich potrebovať plno – na doklady, mobil, permanentku, vreckovky, okuliare atď.