Chcete tento rok pestovať zemiaky? Skúste to napríklad v tráve

Zemiaky pestovať v tráve? Kto to kedy počul. Veď zemiaky vyžadujú dobrú zásobu živín a kvalitnú prípravu pôdy. No áno, tomu sa rafinovane môžete vyhnúť a vypestovať si ich práve v tráve. Neveríte? Nejde o žiadny nový postup. Pestovanie zemiakov v pokosenej, ideálne však pokosenej, tráve poznali už generácie pred nami. Vďaka tejto metóde je možné totiž zemiaky pestovať aj vo vysokých nadmorských výškach a tam, kde nie je inak vhodná pôda na pestovanie.

Najprv musíte nazbierať a navrstviť trávu

Najdôležitejšie je začať so zberom a vrstvením trávy do jednotlivých riadkov už na jar alebo v lete. Pokosená tráva po jedinom kosení trávnika naozaj stačiť nebude.

Pokiaľ je práve pred zimou a vy máte trávu nazbieranú (alebo ste schopní trávu zohnať), môžete ju rozložiť do riadkov, ktoré majú šírku najmenej jeden meter a na výšku taktiež. Ak máte nedostatok trávy, môžete ju namiešať so spadnutým lístím, senom, slamou či hnojom. Až do jari s takto pripraveným záhonom nemusíte nič robiť. Medzitým čo čakáte dochádza k postupnému rozkladu a tvorí sa organický materiál vhodný na výsadbu.

Na jar vysádzame

V teplejších oblastiach môžete s výsadbou začať koncom marca. V tých vyššie položených počkajte až do konca mája. Uležané záhony najprv prevzdušnite. Potom vyhĺbte asi 10 cm hlbokej jamky a naklíčené hľuzy do nich vložte a zahrňte. Hľuzy stavte (pri šírke záhona 1 m) do dvoch radov do trojsponu.

Zemiakov si potom viac všímať nemusíte, len dávajte pozor na to, aby neboli odkryté.

Zberáme už počas 100 dní

Vegetačná doba zemiakov sa pohybuje okolo 100 dní. Skoré zemiaky môžete žať už počas 90 a tým jesenným nemusí stačiť ani 140 dní.

Čas zberu jednoducho spoznáte podľa vädnutia a rozklesávania vňate.

Pestovanie zemiakov v tráve má mnoho výhod. Predovšetkým sa vyhnete príprave pôdy, ale aj odburiňovaniu, okopávaniu a hnojeniu. Tráva navyše neustále pracuje a uvoľňuje živiny a plyny odpudzujúce hlodavce.