Ako znížiť náklady na novú výstavbu

Vlastný dom je najväčšou položkou našich životných nákladov. Nie je prekvapujúce, že pred prijatím tohto rozhodnutia musíme zistiť, ako znížiť náklady a zabezpečiť kvalitné bývanie za prijateľnú cenu. Ako na to?

Sledujte dotácie

Dotácia na výstavbu nových budov je výrazom podpory našej vlády novým budovám, ktoré sú energeticky efektívne a pri svojej prevádzke dostatočne využívajú obnoviteľné zdroje energie. Ak sa vám podarí navrhnúť dom, ktorý možno označiť za nízkoenergetickú stavbu, môžete dosiahnuť úspory počas celej životnosti domu. Na samotnú stavbu môžete získať až pol milióna korún z programu Nová zelená úsporám. Tento program podporuje nielen existujúce domy, na ktoré je možné žiadať dotácie napríklad na zateplenie, ale aj novostavby.

Premyslite si svoje plány

Keď navrhujeme dom, spočiatku do svojich snov zahŕňame prvky, ktoré nakoniec nepotrebujeme a počas života ich nebudeme veľmi využívať. Je naozaj nevyhnutné mať veľa izieb? Prečo stavať dvojpodlažný murovaný dom, keď vám dokonale poslúži drevený bungalov? Ak sa zamyslíte nad konkrétnou podobou svojho domu, môžete veľa ušetriť. Šetrným myslením zistíte, že je lepšie zvoliť menšie rozmery a znížiť celkové náklady na stavbu.

Myslite dopredu

Postavte si dom z dnešného pohľadu a vašej súčasnej ekonomickej situácie. To sa však môže v nasledujúcich rokoch zmeniť. Zvolili ste veľkosť a dispozíciu budovy tak, aby ste boli schopní splácať dom aj v prípade krátkodobého výpadku príjmov? Chcete si užívať život aj na dovolenke alebo malých výletoch? Vaše plány do budúcnosti ovplyvnia podobu vášho domu veľmi zásadným spôsobom.

Vládny grant na novostavbu vám pomôže začať. Ideálnu situáciu dosiahnete, ak sa rozhodnete pre energeticky úsporné riešenia a váš dom bude navrhnutý tak, aby vám pomáhal šetriť účty za energiu počas celého obdobia jeho užívania.