Ako si vybrať tú správnu garáž pre automobil aj motorku

Pokiaľ máte rodinný dom alebo chatu, kde trávite veľké množstvo času, najskôr už ste uvažovali o stavbe garáže pre váš automobil. Ochráni ho pred dažďom, zatieni pred slnkom a zabezpečí ho, navyše garáž môžete využiť aj ako dielňu. Ale ešte pred tým, než si necháte zhotoviť garáž na kľúč, mali by ste si vedieť odpovedať na niekoľko základných otázok.

Rozmery

Máte jedno auto, alebo viac? Alebo chcete garáž pre motocykel? Chcete mať v garáži priestor na odkladanie sezónnych vecí a bicyklov alebo menšiu dielňu? A aký veľký priestor môžete pre garáž vymedziť? Rozmery garáže sú to najdôležitejšie, čo budete musieť riešiť. Firmy väčšinou ponúkajú garáže pre jedno alebo pre dve autá, v prípade väčších nárokov a veľkého pozemku ale môže byť spojených niekoľko garáží dohromady.

Cena

Koľko peňazí môžete na garáž uvoľniť? Cena je určená materiálom a dobou výstavby, nie kvalitou. Plechové montované garáže patria k najlacnejším riešeniam, hoci sú veľmi odolné a bezpečné. Je to tým, že sú vyrábané z prefabrikovaných dielov a ich výstavba nezaberie viac ako jeden deň. Zároveň je možné ich aj omietnuť, takže sú na nerozoznanie od betónových garáží. Drevené garáže sú taktiež pomerne lacné, avšak vyžadujú častú údržbu.

Vzhľad

Ako by mala vaša garáž vyzerať? Koľko má mať okien, pokiaľ vôbec nejaká, akým spôsobom sa budú otvárať dvere a aký tvar bude mať strecha? Chcete, aby farebne ladila s fasádou domu, alebo s ňou bola v kontraste? Vami vybraná firma sa bude vždy snažiť vyhovieť vašim predstavám a skorigovať ich s konštrukčnými obmedzeniami.

Nadštandardné služby

Tým posledným, čo si musíte rozmyslieť, je, čo všetko by mala mať garáž „navyše“. Pokiaľ ju plánujete využívať aj ako dielňu, nezaobídete sa bez prívodu elektrickej energie. Ak budete tu uchovávať chúlostivejšie predmety a náradie, oplatí sa investovať do zateplenia. Spýtajte sa tiež na možnosti zabezpečenia garáže a vyberte si taký systém, ktorému budete veriť.