Ako usporiadať svoju prvú výstavu fotografií

Všetci, ktorí sa venujeme fotografii, máme jedno veľké želanie: Po nejakom čase zorganizovať vlastnú výstavu. Čo musíte urobiť a ako ukázať svoju prácu širokej verejnosti?

Mať konečne vlastnú výstavu

Tak ako sa zberatelia tešia, že po prvýkrát naplnia svoje sklenené výstavné vitríny, tak sa fotografi nevedia dočkať, kedy prvýkrát predstavia svetu výstavné systémy pre svoje fotografie. Okrem prezentácie vlastnej práce je to aj forma spätnej väzby, kde sa dozviete, aké emócie vaše fotografie zanechávajú v návštevníkoch. Máte možnosť zistiť názor širšej verejnosti na váš umelecký koncept.

Je to zaujímavý spôsob, ako ísť na trh s vlastnou kožou a priblížiť umeleckú fotografiu širokej verejnosti.

Kde usporiadať výstavu

Každý výstavný priestor je individuálny. Preto musíte hľadať miesto, ktoré bude rezonovať s témou vašej výstavy. Ak fotografujete urbex, ako výstavný priestor si pravdepodobne vyberiete priemyselný areál, zatiaľ čo pri umeleckých portrétoch sa môžete spoľahnúť na intímne prostredie kaviarne alebo obecného výstavného priestoru. Vždy sa uistite, že priestor je s vami v harmónii a že v ňom môžete vyjadriť svoju umeleckú predstavu.

Venujte pozornosť správnemu osvetleniu

Pri výbere miesta majte na pamäti vhodné osvetlenie pre veľkoformátovú fotografiu. Tmavé fotografie sa v slabo osvetlenej miestnosti úplne stratia. Na druhej strane, vysokokvalitné kúsky budú pri 500W osvetlení doslova páliť oči. Snažte sa nájsť miestnosti s optimálnym osvetlením.

Sprievodný program

Nebojte sa využiť všetky ponúkané možnosti. Skvelým sprievodným podujatím môže byť hudobné vystúpenie alebo predstavenie, ale aj ochutnávka miestnych potravín alebo čokoľvek, čo súvisí s témou. Snažte sa tému čo najviac konkretizovať a uchopiť ju zo všetkých strán.

Nezabudnite na svoju výstavu upozorniť verejnosť a zdieľať informácie na sociálnych sieťach a v kultúrnych inštitúciách vo vašom okolí.