Ako si vypestovať kustovnicu čínsku

O kustovnicu čínskej ste iste počuli. Poznať ju môžete taky pod názvom „goji“ a je dnes označovaná za super potravinu 21. storočia. Keď ju pridáte do jedálnička, zaženiete pocit hladu a tiež sa budete menej prejedať. Výhod má však táto super potravina oveľa viac. Aby ste po nej nemuseli pátrať v obchodoch, radšej si ju Vypestujte doma. Nie je to nič ťažké, len treba vedieť, ako na to. A s tým vám poradíme. 

Goji je potravina známa už niekoľko storočí. Dnes je práve kustovnica čínska súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Okrem toho, že zaháňa chuť do jedla a na sladké a že sa vďaka nej neprejedáme, je to taky výborný prírodný antioxidant, ktorý dokáže naše telo zbaviť najrôznejších neduhov a nepríjemností. 

Prvá zmienka o dnešný super potravine pochádza z roku 1368. Predtým to pre objaviteľa bola len červená bobule, dnes je to pre všetky hotový zázrak. Goji pochádza z Himalájí, dnes sa však pestuje aj v Číne, v Kórei alebo v Japonsku a Tibete. Môžete si ju však vypestovať aj v pohodlí domova. 

Aké miesto miluje? 

Ľahko ju vypestujú záhradkári na svojej záhrade aj tí, ktorí bývajú v byte s balkónom. Miluje slniečko, ale na priame slniečko ju nevystavujte. Radšej voľte polotieň, ten je pre ňu ideálny. Pôdu voľte kyprú, piesčitú. Čo sa týka teplôt, ideálna teplota sa pohybuje okolo dvadsaťpäť stupňov Celzia. 

Kustovnica je ker, ktorý môže dosiahnuť výšku až troch metrov. Preto je nutné, aby ste tejto rastlinke dopriali dostatok priestoru. Hodí sa na pestovanie do miest, kde nebude utláčať iné rastliny či kde nebudú iné rastliny utláčať ju. 

Je nutné ju zarezávať 

Kustovnica sa nezaobíde bez zarezávania. Už v prvom roku môže kustovnice vytvoriť až metrové výhonky, ktoré je potrebné usmerňovať. Iba tak si môže udržať pohľadný tvar. Obvykle stačí kustovnicu skrátiť vo výške pätnástich centimetrov. 

Rez sa vykonáva predovšetkým na jeseň či na jar.