Ako spoznám zápal spojiviek a ako ho mám liečiť?

Dosť pravdepodobne sme sa s ním v priebehu života stretli všetci, najmä napríklad v detstve. Zápal spojiviek patrí medzi veľmi rozšírené ochorenie, ktoré postihuje oko a líši sa svojím rozsahom aj infekčnosťou. Postihnutá je spojivka, teda blana, ktorá pokrýva očnú buľvu. Aké sú prejavy tejto choroby a možno jej nejako predchádzať?

Zápal spojiviek môže byť infekčné aj neinfekčné. V prvom prípade je jeho pôvodom vírus alebo baktérie, v druhom potom napríklad alergia alebo prvok, ktorý trvalo dráždi oko. Ochorenie sa líši aj svojím rozsahom a akútnosťou, delí sa to predovšetkým podľa toho, ako rýchlo sa ochorenie rozvinie a ako dlho trvá. Vzniknúť totiž môže behom niekoľkých hodín, trvať môže aj niekoľko týždňov.

Keď je oko veľmi citlivé

Je otázkou, či je možné zápalu spojiviek predchádzať, odpoveď však nie je jednoznačná. Oko je veľmi citlivý orgán a pokiaľ sa stretne s baktériou či vírusom, je možné, že sa neubráni a infekcia sa dovnútra dostane. Pokiaľ trpíte sezónnymi alergiami, viete, že oči sú miesto, kde cítite všetko veľmi jasne a citlivo.

Či tak alebo tak, dôležitá je prevencia. Je dobré dbať na zvýšenú hygienu – rukou aj tváre, a to predovšetkým v prípade, že ste chorí alebo vaše telo bojuje s vírusmi a baktériami, napríklad so streptokokom. Zápal spojiviek vás ale môže stretnúť aj napríklad počas veľmi slnečného počasia, kedy je oko vysušené a nie je chránené inak prirodzenou vlhkosťou, ktorú zaisťujú slzy.

Konzultujte všetko s lekárom

Poznať toto ochorenie nie je ťažké, z očí vám bude vytekať číra tekutina, budete ich mať citlivejšie a bolestivejšie, samotná spojivka potom bude začervenaná. Liečiť ho je dobré s lekárom, ktorý vykoná vyšetrenie a nasadí patričnú medikáciu. Spôsob liečenie sa líši aj tým, či je pôvodcom ochorenia vírus, baktérie alebo iný prvok. Najlepšie je ale chorobe predchádzať, teda dbať na dostatočnú hygienu, nosiť slnečné okuliare, oči chrániť pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a dbať na ich celkovú ochranu.