Ako sa starať o kožené moto oblečenie?

Koža je jedným z tradičných a stále obľúbených materiálov pre motocyklové oblečenie. Používa sa nielen na motocyklové nohavice a bundy, ale aj na motocyklové topánky a motocyklové rukavice. Je pevný, trvácny a jednoducho dobre vyzerá. Hoci nie je nepremokavý ako textilné oblečenie, vynahrádza to svojou odolnosťou. Je však potrebná občasná údržba, aby slúžil svojmu účelu dlhé roky.

Príprava oblečenia na čistenie

Pred začatím čistenia vyberte všetky chrániče a časti, ktoré sa dajú odstrániť. Kožená moto bunda alebo nohavice rozhodne nepatria do práčky, musia sa čistiť ručne. Na čistenie použite vlažnú vodu a jemné mydlo nanesené špongiou alebo mäkkou handričkou. Ak je špina veľmi odolná, vezmite si na pomoc starú zubnú kefku.

Snažte sa pracovať rýchlo, pretože dlhé namáčanie nie je pre pokožku dobré, pretože môže popraskať. Namiesto mydlovej vody môžete použiť aj špeciálne čistiace prostriedky na kožu, v takom prípade postupujte podľa pokynov na etikete. Nakoniec oblečenie jemne osušte uterákom a nechajte ho schnúť vo vodorovnej polohe. Nepokúšajte sa oblečenie zavesiť, pretože koža sa môže vytiahnuť a zmeniť tvar. Rozhodne nesušte oblečenie na priamom slnečnom svetle alebo na radiátore.

Impregnácia je dôležitá

Po úplnom vysušení oblečenia naneste špeciálny mazací prostriedok na včelí vosk a rozotrite ho mäkkou handričkou. Ak tento krok vynecháte, koža stvrdne a popraská. Ak je váš odev vyrobený zo zmiešaných materiálov, ošetrujte ho, ako keby bol celý z kože, ale na konečnú impregnáciu použite iné prípravky špeciálne pre daný materiál.

A ako čistiť kožené topánky na motorku? V podstate rovnakým spôsobom zaobchádzate aj s iným koženým oblečením. Dokonca aj topánky skončia s impregnáciou, ktorá zlepší ich vlastnosti. Nenechávajte upratovanie na poslednú chvíľu alebo na čas, keď sú oblečenie a vybavenie už silne znečistené. Preventívna údržba bude vždy jednoduchšia. Ak si na to netrúfate sami, zverte svoje zariadenie špecializovaným čistiacim prostriedkom.