Ako sa stala Barcelona jedným z najchytrejších miest světa

Cestovanie je dnes skutočne obľúbenou činnosťou mnohých z nás. Existuje veľa destinácií, ktoré môžeme navštíviť. Keďže žijeme v rýchlom a hlavne v internetovom svete, v ktorom je všetko jednoduché, možno by sme mohli zvážiť cestu do takzvaných smart cities. Ide o mestá, ktorá sa radí k tým najchytrejším. Fungujú na báze mnohých zaujímavých technológií, ktoré vás rozhodne nadchnú. Jedným takým mestom je aj Barcelona.

Práve v tomto krásnom meste, ktoré miluje nejeden človek na svete, nájdeme viac ako tri milióny senzorov, ďalej taky dáta prístupné všetkým alebo ulice, kadiaľ neprejde ani jedno jediné auto. Barcelona bola jedným z miest, ktoré v pomerne rýchlom čase premenila víziu o šikovnom meste v realitu. Dnes je to mesto, v ktorom sídli nielen známy futbalový klub na čele s Messim, ale je to tiež jedno z najchytrejších miest sveta.

Na prvý pohľad je to mesto ako každé iné

Keď prídete do Barcelony, ani vám nepríde, že je toto mesto chytré či nejako iné, než iné mesto. Okolo vás sú krásne domy, oknom môžete nahliadnuť do netradičných interiérov miestnych. Lenže po bližšom skúmaní a po určitom čase, ktorý tu strávite, vám dôjde, že je to mesto, ktoré funguje na báze chytrosti, ktoré funguje vďaka šikovným technológiám, ktorými je súčasný svet úplne plný, avšak ktoré len tak niekto nevie správne využívať.

V Barcelone nájdeme napríklad verejné osvetlenie, ktoré má minimalistický dizajn a úsporné LED lampy, čo už nie je niečo ojedinelého, napriek tomu to zaujme hlavne Čechmi, ktorí sa s LED lampami na ulici bežne nestretávajú. Okrem toho sú v takých lampách zabudované internetové pripojenie k sieti Wi-Fi. Lenže to nie je to jediné, čo by vás na takých obyčajných pouličných lampách malo zaujať. Fantastické sú hlavne čidlá, ktoré dokážu zmerať znečistenia vzduchu, ktorá dokonca zmeria hluk na ulici či intenzitu dopravy. Tunajšie lampy dokonca dokážu zmeniť aj počet selfie, ktoré si ľudia v jej blízkosti urobia.

Chytré technológie sa nachádza po celej Barcelone!

Takých chytrých technológií je v Barcelone samozrejme niekoľko. Za posledné dva roky sa za také chytré technológie minulo veľa peňazí, viac ako 75 miliónov eur. Tieto technológie sú väčšinou na skutočne obyčajných veciach, ktoré väčšinou beriete ako samozrejmosť.