Ako doma rýchlo upratať?

Aktivita ako upratovanie asi nepatrí práve medzi naše najobľúbenejšie činnosti. Často to odkladáme na inokedy a potom už to máme chuť úplne vzdať. Ak sa potom nahlási nečakaná návšteva, v podobe známych, priateľov či rodinných príslušníkov, začneme panikáriť. Našťastie existuje pár fígľov, ako náš dom či byt aspoň na oko premeniť v uprataný a príjemne vyzerajúce. Ak máte len pár minút, než vyjde návšteva po schodoch hore, upracte len toaletu, konferenčný stolík a utrite televíziu od nánosov prachu. Väčšinu času predsa návšteva strávia sedením na vašom gauči a pred stolíkom pri televízii. Tieto objekty potom priťahujú pozornosť v čase, keď chystáte v kuchyni kávu a pohostenie na privítanie. Na rozotrený konferenčný stolík kľudne dajte sviečku, vázu alebo kvetináč s kvetinou. Tá potom upútajú pozornosť a odvedú ju od okolitých menej uprataných partií a nedostatkov.

Choďte po trase

Ak získate pár minút k dobru, začnite upratovaním vstupnej chodby, ktorú vaša nečakaná návšteva uvidia hneď ako prvý. Z vašej chodby odstráňte všetky pohádzané topánky, vešiak a na ňom kopy kabátov a len tak položené veci. Ak pocit bude príjemný, vaša návšteva potom omnoho ľahšie prehliadne i ostatné nedostatky treba v obývacej izbe. Spálňu a kuchyňa upratujte až naposledy. Sem asi návšteva pri troche šťastia ani vôbec nezavíta. Vyhraďte si svoju tajnú miestnosť, kam sa vojde všetko. Ak chcete naozaj rýchlo upratať obrovský neporiadok, asi ťažko budete všetky tie rozhádzané veci a oblečenie rovno skladať na svoje miesta. Vezmite prázdny kôš na bielizeň a do onej miestnosti, ktorú potom pred vašou návštevou uzavrite, dajte všetky veci, ktoré už rýchlo nestihnete upratať.

Zhora nadol

Ak máte naozaj málo času, najprv zo všetkého pozbierajte pohodené veci zo všetkých pohoviek, stoličiek a kresiel i stolíkov a potom riešte vysávanie a zametanie. Najprv upratujte tú miestnosť, kde sa s vašou návštevou Usadím a posedíte. Až potom upratujte miestnosti ostatní. Pokiaľ máte ešte dostatok času a vaša podlaha je posiata omrvinky, vysávač dajte doprostred miestnosti a robte, že ste to zrovna mali v pláne. Budete môcť v kľude douklízet aj pred návštevou alebo získate veľmi dobrú výhovorku. Osviežovač majte vždy po ruke. Neusporiadané veci odpracete z očí a s príjemnou vôňou všetko zvládnete.