Ako byť šetrný k prírode aneb tipy ako na zero waste život

Zero waste aneb bezobalový životný štýl. Pre veľa ľudí je život bez obalu nepredstaviteľný. Je samozrejmé, že na zero waste nemôžete prejsť zo dňa na deň. Chce to čas a je potrebné začať malými krôčikmi. Zníženie odpadu nie je taká veda, ako sa zdá a postupom času zistíte, že je to vlastne úplne jednoduché a povzbudzovať vás v tom bude tiež predstava, že robíte niečo pre prírodu. Dnes sa dozviete, aké dva základné kroky môžete podniknúť k tomu, aby ste prírode pomohli. 

Vymeňte balené nápoje za vlastné fľašu naplnenú vodou z kohútika 

Na chvíľu sa zastavte a zamyslite sa, prečo si vlastne kupujete balenú vodu. Testy preukázali, že v Českej republike máme veľmi kvalitnú vodu; dokonca sa radí medzi jedny z najkvalitnejších na svete. Prečo teda nepiť obyčajnú kohútikovú, ktorá má zároveň veľa výhod? Je až 125x lacnejšie, uchovávaná v chlade a teplu a preto tiež čerstvejší. Naviac k nej máte prístup kedykoľvek, jednoducho dôjdete do kuchyne a plníte pohári. A tak to môžete robiť, aj keď chcete vyraziť niekam von. 

Balená voda znamená veľkú záťaž pre prírodu. Je nutné ju totiž zabaliť, prepraviť a potom odpad z nej znova zlikvidovať. A ak ste nikdy nepočuli pojem „siedmy kontinent“, zoznámte sa s ním teraz: jedná sa o plávajúci ostrov odpadkov v Tichom oceáne, ktorý je tvorený predovšetkým PET fľašami a plastovými taškami. 

Je preto lepšie nepočítať s tým, že si vodu kúpite po ceste či až na mieste – kúpte si vlastné fľašu a tú si vždy pred odchodom naplňte vodou z kohútika. Ochutiť ju môžete citrónom, limetkou, mätou či uhorkou, jednoducho tým, na čo práve budete mať chuť. 

Nakupujte do vlastných tašiek 

Po tom, čo sa v Česku zaviedol poplatok za jednorazové igelitové tašky, klesla ich spotreba o polovicu. Ľudia nahrádzajú igelitky za vlastné tašky z domu a alternatívou sú teraz hlavne plátené tašky, batohy, alebo opakovane používané tašky igelitové. Veľkej obľube sa začínajú tešiť aj retro sieťovky, ktoré sa zasa vracajú do módy. Sú skvelým spôsobom, ako v prírode obmedziť odpad, ktorý sa kvôli nám hromadí.