Aj machovka sa dá jesť. Aké sú jej účinky?

Naše jedálničky môžu mať pomerne pestré, ak sa nebudeme báť do nich zaradiť exotické ovocie, ktorého je teraz na trhu naozaj veľa. Kým letné mesiace sa nesú v znamení nektáriniek a broskýň, jeseň sa nesie v znamení tekvíc a jar je zase len o špargle. Zima je zase plná exotického ovocia, ktoré práve dokáže spestriť náš inak veľmi všedný jedálniček. Ak uvažujete nad tým, aké konkrétne druhy exotického ovocia si do jedálnička zaradíte, odporúčame vám zaradiť do jedálnička Machovka. Aj keď si mnohí ľudia myslia, že je nekonzumovateľná, opak je pravdou. 

Machovka sa často používa pri zdobení rôznych tort a iných dezertov. Ide o takú tú guličku skrývajúci sa vo vnútri oranžového kvetu. Odborníci by o oranžovom kvete povedali, že sa jedná o oranžový kalich, čo je asi naozaj tak – kvet kalich naozaj pripomína. 

Ako sme spomenuli, najčastejšie sa machovka pridáva k mnohým rôznym dezertom ako dekorácia, aranžmá. Lenže mnohí ľudia dávajú tento druh exotického ovocia stranou, pretože sa domnievajú, že je to nejedlé. Lenže naozaj je opak pravdou. Jedná sa o veľmi zdravé ovocie, ktorého sa netreba báť. 

Aké sú účinky rastliny? 

Machovka je známa tým, že pomáha pri reume, tiež pomáha pri dne alebo dokáže detoxikovať organizmus. Okrem toho posilňuje organizmus, čo je nutné, aby sme úspešne čelili náporu baktérií a vírusov, ktoré na naše telo dnes a denne útočia. Okrem toho zlepšuje a zrýchľuje metabolizmus, pôsobí ako prevencia proti močovým kameňom a okrem iného aj zabraňuje vzniku močového piesku. Zabraňuje choroby obličiek a tiež čistí krv. 

Ako Machovka využiť v kuchyni? 

Okrem toho, že je to krásna dekorácia dezertov, je machovka možné usušiť. Suší sa konkrétne plody (guličky) vnútri kalichu, môžu sa tiež uvariť alebo sa z machovka robí čaj. Najčastejšie sa ale machovka konzumuje zrelá a čerstvá.