5 krokov k pevnému duševnému zdraviu v čase krízy na Ukrajine

Súčasná doba je viac než náročná. Sotva sme sa vyrovnali s globálnou pandémiou, už zažívame obavy z hroziacej vojny a priamu reakciu na ňu v podobe hospodárskej krízy. Teraz sa musíme zamerať na naše duševné zdravie. Ako to urobiť?

Duševná hygiena je potrebná každý deň

Sotva ráno vstaneme, zaplaví nás správa o stratách na životoch. V podobe štatistík o covide alebo od korešpondentov vo vojnových oblastiach. Tieto informácie majú na nás okamžitý vplyv. Naša nálada je tlmená, slabí sú dokonca paralyzovaní. Nájdite si nový spôsob každodennej rutiny. Pustite si príjemnú hudbu namiesto televízie a rádia, sústreďte sa na svoje aktuálne potreby.

Urobte, čo môžete, aby ste niečo zmenili

Pravdepodobne nikto z nás nedokáže zastaviť mocenské chúťky svetových lídrov. Ak vás súčasná situácia znepokojuje, nepomôže vám zatrpknúť. Urobte všetko, čo je potrebné, aby ste sa cítili osobne zapojení a užitoční. Môžete sa o niekoho starať priamo alebo sa zamerať na dobrovoľnícku činnosť. Všetko len podľa vlastných pocitov.

Čas pre seba

Niektorí z nás venovali veľa svojho osobného času pomoci iným. S tým súvisí vyčerpanie a následné problémy v rodine a vzťahoch. Nezabúdajte však na seba a svoje zázemie. Vždy si nájdite čas pre seba a svoje vlastné potešenia. Koníčky a malé kúsky šťastia vám pomôžu udržať sa nad vodou.

Cielená podpora

Ak sú vaše dni plné stresu a úzkosti, je načase začať so sebou pravidelne pracovať. Modlitba, v ktorej ďakujete za všetko, čo máte, môže byť povzbudením. Zrazu si uvedomíte, že váš svet je v poriadku. Uveďte aspoň 5 vecí, za ktoré ste vďační.

Radosť je najlepší liek

Každý deň sa snažte urobiť malú vec, ktorá vás poteší. Môže to byť prechádzka okolo bloku, milá návšteva, telefonát alebo dobrý film. Cieľavedome vyhľadávajte to, čo vám robí dobre.

Dnes sa musíme starať o svoju psychiku oveľa viac ako v minulých rokoch.