Zaručené triky, aby sa nekazili v chladničke vajíčka

Žiadna domácnosť sa nezaobíde bez vajíčok. Či už chcete piecť alebo si urobiť chutné raňajky, je vždy dobré mať vajíčka pripravené. Pokiaľ vám však leží doma dlho a pokazí sa, nielen že zničí výbornú chuť pokrmu, ale môžu spôsobiť aj ťažkú ​​otravu a iné problémy. My vám preto prinášame niekoľko skvelých rád, ako ich uskladniť, aby vydržala dlhšie.

Trik obráteného uloženia

Verte alebo nie, ale aj poloha vajíčka môže mať veľký vplyv na jeho trvanlivosť a obrátené uloženie na špicatejší vrchol je skvelou pomocou; napokon to môže doma každý ako malý experiment vyskúšať. Na tupej strane totiž vajíčko obsahuje vzduch. Pokiaľ ho otočíte hore nohami, žĺtok bude umiestnený uprostred, nepríde vďaka tomu do kontaktu so vzduchovou bublinou a nebude sa tak rýchlo kaziť.

Kam s ním v chladničke?

Obvykle môžete vidieť v rôznych domácnostiach vajíčka uložené vo dverách chladničky. Dokonca niektorí výrobcovia chladničiek už svoje spotrebiče konštruujú s otvormi pre vajíčka, ktoré vo väčšine prípadov nájdete práve vo dverách. Tento spôsob uskladnenia je však veľmi nevyhovujúci. Police v otvárateľnej časti prechádzajú najväčšími teplotnými zmenami pri otváraní, a preto sú vhodné pre odolné alebo v krátkom čase spotrebitelia potraviny. Vajíčka, ktoré nám majú vydržať dlho, je ideálne umiestniť do roku chladničky, kde je rozdiel tepla a zimy minimálny.

Na vzduchu alebo vo vode?

Rovnako ako pri výbere vhodného miesta v chladničke, tak aj pri voľbe prostredia zohráva úlohu stálosť teploty, ktorá zaručuje dlhšiu trvanlivosť. Ak ponoríte vajcia do vody, nebude na ne mať chvíľkový závan vzduchu izbovej teploty žiadny vplyv a budú pod hladinou dokonale chránené. Pre trvanlivosť vajíčok má uskladnenie v nádobe s vodou veľmi prínosný efekt, ale nevýhodou je, že vďaka mise zaberie viac priestoru v chladničke a zle sa pri ňom kvôli nadnášaniu umiestňujú do obrátenej polohy.

Prevencia je základ

Či už sa týmito praktickými radami inšpirujete čiastočne alebo úplne, vždy je najdôležitejšie sledovať, aké vajíčka kupujete. V obchode skontrolujte podľa etikety čerstvosť. Ak sa vám rôznymi vplyvmi pokazí aj napriek dobrému výberu a správnemu uskladneniu, nikdy ich nejedzte. Zdravotné následky, ktoré si zo skazených potravín môžete odniesť, nie sú rozhodne ničím príjemným.