Boľavé oči po práci na počítači: 7 tipov, ktoré uľavia od problémov

Práca na počítači je pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou pracovného dňa. Niekedy sa ale stane, že nás začnú bolieť oči, alebo dokonca vidíme rozmazane. Ako si pomôcť, aby sme pri počítači pracovali bezpečne?

Zmeňte návyky a pomôžete svojim očiam

Podľa výskumov nie je žiarenie z počítača pre naše oči škodlivé natoľko, aby ich poškodilo. Za problémy si ale často môžeme sami, a to nevhodne zvoleným návykom. Pokiaľ pracujete pre firmu, pravidelne by k vám mal chodiť zástupca z BOZP a vysvetľovať správne návyky pri práci s počítačom. Predchádzate tak vzniku zdravotných problémov na svojom pracovisku. Čo teda môžeme urobiť?

Posaďte sa do správnej vzdialenosti

Počítač by mal byť umiestnený zhruba na dĺžku vzdialenosti vašej paže. Príliš ďaleko posadená technika vedie k nutnosti viac sa sústrediť.

Upravujte si veľkosť písma

V žiadnom prípade nikdy nestrácajte čas čítaním „bĺch“. Malé písmená namáhajú naše oči a z čítania takých textov vás môže poriadne rozbolieť hlava. Zväčšite si písmo k obrazu svojmu.

Zaobstarajte si počítač s filtrom

Potrebujete pre svoju prácu počítač? Investujte do svojho zdravia a kúpte si počítač s filtrom. Znižuje odrazy aj odlesky.

Viac žmurkajte

Zdá sa to ako veľmi ničotná rada, ale funguje. Zatiaľ čo počas bežného dňa mrkneme za minútu až pätnásťkrát, pri počítači žmurkáme oveľa menej. Zapnite teda očné stierače a stierajte.

Prekladajte prácu na počítači inými úkonmi

Najviac svojmu zraku škodíte vtedy, keď ste do práce na počítači príliš ponorení. Každých 20 minút by ste mali na chvíľu od obrazovky odísť a vykonávať chvíľu úplne inú činnosť.

Príliš veľa jasu škodí

Nevoľte najvyššiu úroveň jasu na vašom prístroji. Zaťažujete tak svoj zrak. Kontrast aj jas by ste mali o niečo viac stlmiť.

Každý deň môžeme pre svoje oči urobiť aspoň toto. Vyhneme sa tak nepríjemným bolestiam očí aj hlavy. Pálenie očí alebo rozmazané videnie sa nás skrátka týkať vôbec nebude.