Za ako dlho je možné vybaviť cestovný pas? Koľko to stojí?

Tešíte sa, že si počas letnej dovolenky oddýchnete? Nezabudnite si skontrolovať cestovné doklady. Cestovný pas je nevyhnutný v mnohých destináciách na celom svete vrátane niektorých európskych krajín.

Dovolenková nálada bez problémov

Teraz je čas zájsť na úrad a vybaviť si pas. Sledujte tiež výmenný kurz eura, aby ste si mohli kúpiť eurá za najlepšiu cenu. Idete k našim poľským susedom? Kurz zlotého vás bude pravdepodobne zaujímať oveľa viac. Výmena peňazí, platný cestovný pas a poistenie sú základnými predpokladmi pre bezchybnú dovolenku. Nie je nič horšie ako robiť všetko na poslednú chvíľu.

Expresné spracovanie je možné, ale

Ak má úrad dostatočnú kapacitu, môžete si dať pas vybaviť expresne. Môžete ho získať do 24 hodín, ale zaplatíte o niečo viac. V tomto roku stojí expresný pas pre občanov starších ako 15 rokov 6 000 Kč. Ak si necháte expresne vystaviť pas do 24 hodín pre dieťa mladšie ako 15 rokov, zaplatíte 2 tisícky.

Spracovanie do 5 dní

Nepotrebujete ju do zajtra, ale nemáte čas? Žiadosť o pasy podajte do piatich pracovných dní. Občania starší ako 15 rokov zaplatia za túto možnosť 3 tisíc Kč, deti do 15 rokov 1 tisíc Kč. Ak si pas vyzdvihnete na inom úrade, ako na tom, kde ste oň požiadali, pripravte si ďalších 100 Kč na správny poplatok za každý doklad.

Bežná lehota je do 30 dní

Chcete si pas vybaviť vopred, aby ste na nič nezabudli? Potom je tu pre vás možnosť, ktorá je samozrejme najlacnejšia. Ak máte viac ako 15 rokov, zaplatíte za pas s lehotou vybavenia 30 dní 600 Kč. Deti do 15 rokov môžu získať tento pas za 100 korún. Ak sa rozhodnete vyzdvihnúť si cestovný pas na inom úrade, než kde ste oň požiadali, budete opäť potrebovať 100 korún na správny poplatok za každý pas.

Ktorú metódu si vyberiete?