V čom chybujú nielen začínajúci vodiči?

Kúpiť si osobný automobil je veľká vec, ale mať na to aj svoj vodičský preukaz – to už je poriadna vlna zodpovednosti na jedného človeka. Najmä začínajúci vodiči by mali pristupovať k onomu dokladu s veľkou pokorou, či už jazdia vo svojom vlastnom vozidle alebo vo vozidle niekoho iného. Dôvod je prostý – na cestných komunikáciách dnes a denne dochádza k nehodám, ktoré môžu stáť nejedného človeka život. A tak sa poďte vyvarovať hlavne niekoľkým chybám, ktoré práve nehodám nahrávajú o kariet.

Nulová kontrola svojho vozidla

Jazdenie po cestných komunikáciách je síce veľmi atraktívna záležitosť (navyše úsporná z pohľadu času), na druhej strane vyžaduje niekoľko krokov, ktoré musia prvému najazdenému kilometru predchádzať. Zo všetkého najskôr si musíte skontrolovať stav svojho vozidla, a to ideálne zakaždým, keď nastupujete do auta. Hovoríme totiž o stroji, ktorý sa vplyvom každodenného používania opotrebováva. A nezriedka sa stáva, že jednotlivé autodiely potrebujú vymeniť, opraviť alebo nahradiť novými.

Okrem kontroly pneumatík vás budú zaujímať aj tlmiče do auta. Či už máte tlmiče Audi, BMW alebo tlmiče značky Volkswagen, ani jedno nie je záruka toho, že s vami tlmiče najazdia o sto tisíc kilometrov viac. Ich nefungovanie veľkou mierou a veľmi negatívne ovplyvňuje fungovanie vozidla a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku dopravnej nehody.

Telefonovanie za volantom

Neustále omieľaná a opakovaná vec z pohľadu dopravnej bezpečnosti. Telefonovanie za volantom už spôsobilo toľko dopravných nehôd, že by sme to ani na prstoch jednej ruky nedokázali spočítať. Pokiaľ patríte k tým, ktorí potrebujú neustále niečo vybavovať, vhodné je používanie handsfree alebo jedného slúchadla v uchu.

Pokiaľ sa však rozhodnete telefonovať za volantom (či už za použitia spomínaného alebo nie), mali by ste sa snažiť o zachovanie pozornosti a maximálneho sústredenia na jazdu.

Konverzácia s členmi posádky

Nielen telefonovanie, ale aj konverzácie počas jazdy sú často problematické a tiež stoja za radom dopravných nehôd. Pokiaľ sa rozhodnete vziať so sebou spolucestujúcich, uvedomte si, že máte na chrbte aj ich životy, preto s nimi radšej veľmi búrlivú konverzáciu dokončite až po príchode domov.