Topánky na podpätku: škodia alebo prospievajú?
Podpätky sú medzi ženami veľmi obľúbené. Sú elegantným typom obutia, opticky predlžujú nohy – skrátka a dobre je to stávka na istotu v mnohých situáciách, keď chce žena zaujať na prvú dobrú. Lenže pravdou tiež je, že topánky na podpätku škodia. Alebo aspoň sa to donedávna tvrdilo. Nedávno však prišli vedci s novými štúdiami, ktoré ukázali opak. Alebo naopak potvrdili to, čo už je v spoločnosti zažité?
Potvrdené to, čo sa vedelo dlhé roky
Zatiaľ čo na jednej strane sa môžu ľudia doslova pobiť o to, že vysoké podpätky naozaj nie sú na škodu, iní zbrojia a tvrdia, že negatívne ovplyvňujú dolné končatiny. A nedávne, najnovšie vedecké výskumy sa prikláňajú na druhú stranu barikády čiže tvrdia, že dlhodobé a hlavne časté nosenie topánok na vysokých podpätkoch skutočne má negatívny dopad, a to na celý ženský pohybový aparát. Občasné, krátke nosenie však na škodu nie je.
Artrotické zmeny
Vedci sa rozhodli skúmať ženské telo, ktoré sa vplyvom dlhodobého nosenia podpätkov pozmenilo. Konkrétne sa pod ultrazvukom zistilo, že ženy trpia artrotickými zmenami na kolennej chrupavke. Medzi ďalšie dopady podpätkov na naše zdravie patrí aj zvýšené riziko poranenia takzvaného päty a vytvorenie vybočeného palca, môže dôjsť aj k akútnym bolestiam v kríži alebo k ochoreniu Achillovej šľachy.
Čo teda robiť?
Hovoríte si, že sa spomínaným zdravotným problémom chcete samozrejme vyhnúť? Ponúka sa hneď niekoľko vecí, ktoré môžete podniknúť. Odborníci sa zhodujú na tom, že by mali ženy nosiť kvalitné obutie, najmä teda zdravotného typu, čím by mohli zmierniť aj dopady pôvodného, dlhodobého nosenia podpätkov.
Problémy môže trpieť až polovica žien
Z posledných štatistík vyplýva, že vysoké podpätky nosia až polovica žien. Čiže až polovica žien je ohrozená spomínanými problémami pohybového aparátu.