Ako vetrať počas roka?

V každej domácnosti by mal prúdiť čerstvý vzduch. Lenže vetranie je najmä počas zimy trochu problémové. Ľudia nechcú, aby teplo unikalo z príbytku, avšak aj v zime je otváranie okien (aspoň chvíľkové) nutnosťou. Poďme si prezradiť, ako správne počas roka vetrať, aby nám do interiéru putoval stále príjemný vzduch.

Správne vetranie a prečo je dôležité

Možno sa pýtate, prečo vôbec klásť na vetranie takýto dôraz. Predsa len je v dome teplo, príjemne, nejaký vzduch interiérom koluje. Lenže podľa lekárov je správne a pravidelné vetranie kľúčové pre pevné zdravie. Pokiaľ nebudete v interiéri vetrať, dôjde k nesústredenosti, tiež k celkovej podráždenosti, bolestiam hlavy aj pocitom pálenia očí. Navyše môže dôjsť k neutíšiteľnej únave či veľmi častému ochoreniu horných dýchacích ciest.

Dokonca bolo preukázané, že ak nevetráte dostatočne, alebo vetráte zle, vedie to k rozvoju alergií.

Zásady, ktorými sa pri vetraní riadiť

Aj keď by sa našiel zoznam pravidiel týkajúcich sa toho, ako správne vetrať počas roka, stačí sa riadiť niekoľkými základnými pravidlami. Nemusíte sledovať, aké je vonku práve ročné obdobie, predsa len aj v lete môže byť veľmi chladno. Všeobecne platí, že čím nižšia teplota vonku panuje, tým kratšie domu vetráme. Nesadíme však na ventilačky, ale otvárame okná dokorán, aby sme naozaj rýchlo a efektívne vyhnali z príbytku vlhkosť, ktorá stojí za vznikom zdraviu škodlivých plesní.

Okná sa počas zimy otvárajú dokorán napríklad až trikrát denne, ideálne na päť až desať minút. Vďaka tomu počas chvíľky interiér zaplaví čerstvý vzduch a zmizne naopak ten vydýchaný a vlhký, ktorý stojí za spomínanými zdravotnými problémami.

Čo sa tiež oplatí, je vetranie v chladnejších častiach dňa. Púšťať do interiéru vzduch teplý (najmä počas sparného leta) nie je práve efektívna. V lete sa oplatí okná otvárať po daždi, kedy je vzduch najčistejší.