Rosa a jej vplyv na vonkajšie kľučky

Akonáhle začnú vonku klesať teploty, je späť nekonečné téma rosenie kľučiek, ktorý je ich odveký nepriateľ. Rosa nielen že je nepríjemná, ale hlavne kľučkám príliš nesvedčí. Ovplyvňuje ich funkčnosť, vzhľad a hlavne životnosť.

Iste sa vám už niekedy ráno stalo, že ste vyšli pred dom a kľučka u hlavných dverí bola vlhká. Rosa sa totiž usadzuje nielen na rastliny, ale orosí nám aj kľučku pri dverách. To však našej kľuke nevyhovuje. Kľučky všeobecne by sme mali chrániť pred vonkajšími vplyvmi. Kľučky pre vonkajšie použitie sú už od výrobcu chránené proti vplyvom z vonku, ale aj my by sme sa o ne mali starať, aby nedošlo ku zreznutí kľučky, alebo aby sa kľučka napríklad nezačala zasekávať či vŕzgať.

Pýtate sa, prečo vôbec vzniká rosa na kľučke? K tomuto deju dochádza vo chvíli, keď je teplota povrchu kľučky nižšia ako rosný bod. Kovy sú jedným z najčastejších miest, kde rosa vzniká, pretože pri chladných nociach sa kovová kľučka rýchlo dostane teplotou pod rosný bod. Ak by ste chceli tento jav úplne odstrániť, jediným riešením je zaobstarať si drevenú kľučku. V dnešnej dobe sa ale takéto riešenie už nepoužíva. Ako už bolo povedané, vonkajšie kľučky sú našťastie na vonkajšie vplyvy pripravené, takže, keď sa nám vonkajšie kľučka orosí, stačí ju utrieť mäkkou handričkou.

Pre istotu nikdy nepoužívajte na hlavné dvere kľučky interiérové, pretože by dlho nevydržali. Raz za čas kľučku môžete ošetriť špeciálnym prípravkom, ale vždy sa uistite, že liek je naozaj určený na starostlivosť o kľučky. Ostatné chemické prípravky sa na kľučky používať nesmú, mohli by ich poškodiť.