Skákanie na trampolíne – výhody a nevýhody

Pred 40 rokmi sme mohli o skokoch na trampolíne len snívať. Bola to výsada gymnastov a akrobatov. Teraz si tento sen môže splniť ktokoľvek – a nepotrebuje pritom byť členom nejakého športového oddielu. Existujú gymnastická centrá a fitness kluby, kde si ktokoľvek môže na trampolíne zaskákať. Navyše cena tejto cvičebné pomôcky je natoľko prijateľná, že si trampolínu môžete zakúpiť, čo ocenia najmä vaše deti.

Prečo skákať na trampolíne – výhody

Trampolína dokáže pre naše telo urobiť viac, než si vôbec dokážete predstaviť. Na čo všetko je dobrá?

Prístupný šport pre deti i dospelých.

Skvelá zábava. Konečne svoje ratolesti dostanete od počítača.

Jednoduchá, ale veľmi účinná športové pomôcka pre udržanie fyzickej kondície a formovanie tela. Skákanie na trampolíne je ideálny pre rozvíjanie všetkých skupiny svalov a vestibulárneho systému, koordináciu, vytrvalosť, podporuje rýchle chudnutie. Posilňuje také svaly, o ktorých ani netušíte, že ich máte a to bez záťaže kĺbov.

  • Dobré pre srdce a krvný obeh. Pravidelné skákanie na trampolíne prispieva k lepšiemu prekrveniu, znižuje cholesterol a krvný tlak, pričom posilňuje srdce.
  • Podpora lymfatického systému. Ten sa stará o odbúravanie škodlivín z nášho tela, teda o detoxikáciu.
  • Zlepšuje trávenie a vylučovanie, povzbudzuje endokrinný systém vrátane obličiek a štítnej žľazy.
  • Zvyšuje hustotu kostí.
  • Zlepšuje činnosť dýchacieho aparátu.
  • Zbavíte sa celulitídy.
  • Vhodné pre osoby akéhokoľvek vzrastu a fyzickej zdatnosti. Na trampolíne môžu skákať všetci, ak zvládnete vytrvalostný tréning.
  • Zbavíte sa stresu.Skákání na trampolíne prináša len pozitívne dojmy.
  • Skákanie na trampolíne má aj svoje nevýhody

Je nutné si dávať pozor na úrazy. Ak sa chcete pokúšať o zložitejšie cviky, tak len s trénerom. Pri skákaní na trampolíne, musíte mať dobrú kontrolu nad svojím telom i vo vzduchu, abysteodhadli, v akom bode je potrebné sa narovnať, alebo naopak, ohnúť, aby nedošlo k pádu na hranu či zem. Cvičenie na trampolíne nie je vhodné pre ľudí trpiacimi bolesťami chrbta, kĺbov, očí alebo ak ste po operácii či máte niekde v tele intenzívnej zápal. Vtedy to potrebuje veľkú pauzu. Pozor na podvrtnutie členku či iného zranenia na nohe. Nepoužívajte obuv s pevnou ani hrubou podrážkou, neskáčte ani úplne naboso. Je dobré uprednostňovať presnosť pred silou a mohutnosťou skokov. Na jednej trampolíne by mal skákať menší počet detí. Ideálne samo či dve.