Izbové rastliny, ktoré zvládnu aj starostlivosť začiatočníkov

Chcete svoj príbytok oživiť izbovou rastlinou, ale ste si moc dobre vedomí toho, že nepatríte k pestovateľom, ktorí by oplývali skúsenosťami? Sú vaše skúsenosti s pestovaním izbových rastlín skôr nulové? Nemusíte upúšťať od túžby po oživené domácnosti, stačí, keď si v záhradníctve vyberiete takú izbovú rastlinu, ktorej starostlivosť zvládnu aj začiatočníci. A že takých izbových v ponuke je!

juka

Poznáte rastlinu menom juka? Ide o izbovú rastlinu, ktorá je známa pre svoju veľkosť. Hodí sa do každého rohu miestnosti čiže nevadí jej ani tmavé stanovište. Jedná sa o kbelíkovou rastlinu, ale ak ju v lete dáte na terasu alebo na záhradu, uvidíte, ako dokonale vám porastie. Čo sa týka zálievky, počas leta sa zalieva veľmi mierne, v zime ale ešte menej. S vodou je potrebné zaobchádzať veľmi opatrne, pretože sa u rastliny môže prejaviť hniloba v prípade preliatiu.

svokrin jazyk

Hovorí sa, že svokrin jazyk je izbovou rastlinou, ktorá prežije absolútne všetko. Ide o rastlinu, ktorá je bohužiaľ jedovatá, preto sa nehodí do domácností, v ktorých žijú domáci maznáčikovia alebo deti. Inak je však veľmi krásna, dekoratívne. Jej hlavnými výhodami je to, že porastie prakticky na akomkoľvek stanovišti (a to aj na tom tmavom) a že ju nemusíte moc zalievať. Keď zabudnete a zalejete ju o pár dní neskôr, vôbec nič sa nedeje.

fikus benjamin

Rad ľudí si myslí, že fikusmi sú náročné izbové rastliny. V tomto prípade ale platí, že by sme nemali hádzať všetky fikusmi do jedného vreca. Fikusov je dnes mnoho druhov a nie všetky sú ťažké na pestovanie. Napríklad taký fikus benjamin patrí k najmenej náročným izbovým rastlinám a hravo si s ním poradí aj úplný začiatočník. Zalieva sa len vo chvíli, keď je substrát suchý, stanovište sa mu volia skôr svetlé a teplé (pozor ale na priame slnečné lúče, tie mu môžu spáliť jeho listy).