Podľa čoho vyberať práčku

Pamätáte si ešte práčky typu starej Tatramatky našich mamičiek, ktoré neskutočne vibrovali a chodili po byte, ale ich životnosť bola tak 20 rokov? Kde sú tie časy … Dnes nám práčky zvyčajne vydržia len pár rokov služby. Ako kúpiť novú, ktorá vydrží?

Zorientovať sa v naozaj obrovskej ponuke obchodov nie je vôbec nič ľahkého. Zákazník vidí iba rozdielnu cenu a parametrom veľmi nerozumie. Možno si ešte všimne dizajnu. Spotrebiteľský časopis dTest testoval 14 práčok a najväčšou slabinou práčok je stále plákanie. Pri rastúcom počte vzniku alergií by mala práve táto funkcia naozaj fungovať.

Testovala sa rozdielna spotreba vody a energie, hlučnosť, jednoduchosť obsluhy a najmä rozdielna kvalita prania a plákania. Kvalita plákanie bola posudzovaná podľa analýzy vody, ktorá bola odstredené k tomu určené špeciálne odstredivke. Najvyššie máchající modely pri tom dosiahli iba uspokojivé výsledky. Alergikom a citlivý ľuďom sa odporúča voliť prídavné plákanie alebo ho ešte raz zopakovať.

Víťazi testu

Víťazom tohto testu a zároveň tiež nositeľom označenia výhodný nákup sa stala práčka Bosch WAT24360BY asi za 13 000 korún. Pri celkovom hodnotení dokonca dopadla táto práčka lepšie ako práčka s obstarávacou cenou vyššou o 10 000 korún.

V cenovom rozmedzí do 10 000 korún sa najlepšie umiestnila práčka typu Beko WMY 61083 SK PTLB1 a dostala celkové uspokojivé hodnotenie. Žiadna z práčok neskončila s horším než uspokojivým hodnotením. Ak viac zaplatíte, nebude to mať výrazný efekt.

Práčka nám dlho nevydrží

Spoločne bola vykonaná aj anketa medzi opravári, skúmala sa životnosť a nevyhnutná údržba pre majiteľov práčky. Priemerná životnosť pri práčkach nám veľmi rapídne klesá. Zatiaľ čo u starších typov práčok bola životnosť 15 až 35 rokov, u pračiek z 90. rokov 12 až 25 rokov, u pračiek z minulej dekády 7 až 18 rokov. U súčasných práčok sa vážny problém často objavia už za 2,5 až 3 roky.

Priemerná životnosť u najnovších typov práčok je 6 až 8 rokov. Hlavným dôvodom sú lacné plastové komponenty a veľmi nekvalitné materiál. Životnosť predĺži, ak stojí vaša práčka pevne a rovno na podlahe, používate kvalitné pracie prášky neobsahujúce abrazíva a soli. Vyberajte práčku, ktorej značka má servis v prijateľnej vzdialenosti dojazdu od vášho bydliska.

Starostlivosť o práčku a zvýšenie životnosti

Aspoň raz za mesiac je vhodné spustiť program na vyvárku pre likvidáciu baktérií narušujúcich gumové tesnenia a nežiaduce zápach. Práčky bez samočistiaceho režime raz za rok pustite na vyvárku na prázdno a do nej vložte kyselinu citrónovú. Pravidelne čistite filter práčky a občas odvápňujte aspoň octom. Raz za rok tiež vyčistite odpad vody, a rovnako tak čistite aj prívod vody.