So štýlom hygge ku šťastiu

Na prvom mieste v rebríčku najšťastnejších národov sveta sa umiestnili Dáni. Je to vďaka ich výnimočnému životnému štýlu zvanému hygge. 

A čo vlastne výraz hygge znamená? To nedokážu jedným slovom povedať ani sami Dáni, má totiž niekoľko významov. Je to životný štýl, pod ktorým sa skrýva špeciálna filozofie v podobe hľadaní šťastia, priateľského tepla a blízkosti. Základom tohto štýlu je oslavovať malé i veľké radosti bežného všedného dňa. Tým, že navodzuje pocit duševného pokoja, vyvažuje náš každodenný stres, a tým pádom sa cítime šťastnejší. 

Hľadajte krásu v maličkostiach a budujte medziľudské vzťahy 

Ranná šálka kávy, prechádzka lesom, obed s rodinou, piknik s priateľmi alebo večerné posedenie na terase – toto všetko môže byť súčasťou vášho štýlu hygge, ide len o to, mať z takýchto maličkostí radosť a užiť si čaro prítomného okamihu. 

Podľa severanov by ste mali tráviť čo najviac času s ľuďmi, ktorých máte radi. Podľa nich je to totiž najkvalitnejší spôsob, ako voľného času využiť. A vzhľadom k tomu, že sú už niekoľko rokov označovaní za najšťastnejší národ sveta, majú zrejme pravdu. 

Najjednoduchšie je začať spoločným jedlom. Prichystajte večeru u seba doma alebo vyrazte niekam na obed. Rozprávajte sa bez zapnutej televízie, mobily odložte ďaleko do tašiek a v žiadnom prípade nezapínajte notebooky. Sústreďte sa iba na ľudí, ktorých máte v danej chvíli okolo seba a nestarajte o tie na sociálnych sieťach. Podstatou hygge je vnímať pocit šťastia, ktoré z týchto chvíľ vyplýva. 

Nezabúdajte na seba 

Ovšem štýl hygge neznamená, že nemôžete myslieť sami na seba, práve naopak. Doprajte si chvíle, kedy si môžete užiť svoj vlastný pokoj, bez prítomnosti niekoho iného. Radi čítate? Urobte si pohodlie v kresle a vezmite do ruky knižku, ktorej čítanie ste tak dlho odkladali. Máte radi prírodu a šport? Vyjdite si niekam na bicykli a kochajte sa krásnym okolím. Venujte chvíľu pozornosť len sami sebe.