Predčasná puberta ako príznak vážneho ochorenia. nepodceňujte ju

Puberta je obdobie života, ktorým si prejde každý. Niekto má toto obdobie viac rebelské, iní prežívajú pubertu v pokoji. Obdobie puberty nie je tak náročné pre deti ako také, ale je to skôr skúška pre rodičov, ktorí zistia, že nervy majú len jedny a že isté „prehrešky“ svojich detí nie je nutné riešiť tak moc. Rodičia sa na obdobie puberty mnohokrát aj pripravujú, ani jeden si ale nedokáže predstaviť, že by puberta prišla skôr ako má. Lenže aj to je možné, predčasná puberta je naozaj hojne sa vyskytujúci jav, ktorý môže byť bohužiaľ príznakom vážneho ochorenia. 

Čo to vlastne je puberta? Puberta je obdobie života človeka, ktoré možno charakterizovať ako obdobie vývoja sekundárnych pohlavných znakov. V tomto období začínajú dievčatám rásť prsia, rastie ochlpenie, chlapcom sa začína meniť hlas a prichádza nárast svaloviny a fúzov. Ako sme spomenuli, v tomto období sú deti rebelské, snaží sa na seba upútať pozornosť. Je to síce prechodné obdobie, ale pre rodičov veľmi náročné. V prípade predčasnej puberty je to pre rodičov náročnejšie ešte viac. 

Predčasná puberta prichádza už pred ôsmym rokom života u dievčat a už pred deviatym rokom života u chlapcov. Aj keď by mnohí rodičia nad týmto mávli rukou, je to niečo, čo sa rozhodne nesmie podceňovať. Môže to byť príznak vážneho ochorenia. 

Aké sú hlavné príznaky predčasnej puberty? 

Ako sme spomenuli, puberta je obdobie, počas ktorého dochádza k vývoju sekundárnych pohlavných funkcií. To je napokon hlavný príznak predčasnej puberty. Ak sa rast ochlpenia, rast pŕs alebo zmena hlasu dostavia skôr, než je bežné, je nutné zamieriť k lekárovi. 

K ďalším typickým príznakom, ktoré už sú alarmom a potvrdením predčasnej puberty, je, že pred ôsmym, respektíve pred deviatym rokom života sa objaví erekcia, nočné polúcie, dôjde k zväčšeniu semenníkov alebo dôjde k zväčšeniu klitorisu. 

Čo v prípade predčasnej puberty robiť? 

Pokiaľ objavíte u svojho dieťaťa nejaké príznaky predčasnej puberty, je nutné zamieriť k lekárovi, najlepšie k detskému endokrinológa, ktorý odhalí poruchu, akú dieťa trpí.