Prečo si písať vlastný denníček?
Písať si denník – to znie ako niečo detinského až pubertálneho. Ale psychológovia na to majú úplne iný názor. Tí sú naopak toho názoru, že písať si denník – to je skrátka niečo dobré pre našu psychiku. Samozrejme v tomto prípade nemusíte svoj denník oslovovať starým známym klišé „Milý denníčku“, pokojne môžete začínať bez oslovenia. Písať si svoj denník – to je predovšetkým o oznamovaní vlastných pocitov, o popísanie vlastných pocitov, čo je niekedy veľmi uľavujúca.
Ako sme spomenuli, psychológovia aj terapeuti odporúčajú písať si vlastný denník. Dôvodom toho je to, že sa razom vy sami stanete vlastným terapeutom a koučom. Zrazu si budete vedieť pomenovať všetko, čo vás trápi, a to je veľmi dôležité. Človeka veci trápia do doby, než si ich nepomenujete.
Denník je priateľ, ktorý vás neodmietne
Každý človek si niekedy potrebuje porozprávať. Potrebuje, aby ho niekto vypočul a nič na to nehovoril. V tomto prípade je denník naozaj ideálnym priateľom, ktorý presne toto urobí. Môžete si doň zapísať úplne čokoľvek, a to počas akejkoľvek činnosti, akú práve robíme. Nemusíme si zbytočne premýšľať to, čo do denníka napíšeme. Je to skrátka len naše, preto si do neho môžeme napísať prakticky čokoľvek.
Písanie do denníka ako rozhovor s druhou osobou
Mnohí odborníci sú toho názoru, že písanie do denníka je niečo ako rozhovor s druhou osobou. Je to ako keď človek hovorí s partnerom alebo kamarátkou, prípadne s úplne cudzím človekom. Je veľmi dôležité, aby bol človek k svojmu denníku otvorený a aby dával priechod emóciám či predstavám. Len tak to je akási forma terapie, ktorá je človeku na prospech.
Ako Bridget Jones
Zapisovanie pocitov do denníka napomáha tomu, aby sa človek cítil lepšie. To ste určite spoznali aj vďaka kultovému snímke Deneka Bridget Jones, kde sa presne toto preukázalo. Zapisujte si preto svoje pocity aj problémy do denníka tiež a cíťte sa ako Bridget Jones.