Nový trend ekologického hnojenia
Trus je ako hnojivo používa už stovky rokov. Najčastejšie na našich záhradách využívame kravský hnoj a sliepočinec. Tí šťastnejší potom prihnoja kvety konským hnojom a dočkajú sa bohaté záplavy kvetov. Pokiaľ niekto chová králiky aj ich podstielka s trusom sa po odležaní využíva na záhrade. Žiadnemu záhradkárovi tieto hnojivá netreba predstavovať. Pre mnohých však najskôr bude prekvapením, že hnojiť sa dá aj trusom hmyzu, najčastejšie sa využíva potemník múčny. Hmyz si pomaly nachádza vestu do nášho jedálnička a hovorí sa o ňom ako o strave budúcnosti, prečo teda nevyužiť jeho trus. Navyše, keď má pre rastliny mnoho benefitov.
Porcie živín pre rastliny
Hnojivo z hmyzieho trusu je organické, teda neobsahuje žiadne umelé alebo chemické prísady. Môžete ho použiť aj pokiaľ zahradničíte ekologicky a nechcete do pôdy vnášať žiadne rezíduá. Hnojivo sa pýši vyváženým pomerom hlavných živín, teda NPK. Hmyzí trus rastliny nepopáli a nemôžete ich ani prehnojiť, živiny sa uvoľňujú postupne. Nie je škodlivý pre zvieratá ani ľudí, a navyše nijako nezapácha.
Ďalšie prínosy pre pôdu
Hnojivo zlepšuje štruktúru pôdy, tým dochádza k jej lepšiemu prevzdušneniu, zlepšuje sa vodný režim. Zvyšuje sa podiel organickej hmoty. Dochádza k podpore pôdnych mikroorganizmov, čo môže pomôcť aj vášmu kompostu. Využite hmyzí trus ako urýchľovač!
Ochrana proti škodcom
V hnojive sa okrem vyššie spomínaných látok nachádza aj chitín. Pokiaľ rastlinu prihnojíte, vníma prítomnosť chitínu a začne sa správať, ako by bola napadnutá hmyzím škodcom. Začína produkovať sekundárny metabolit na svoju obranu, jedná sa o prírodné toxíny chrániace rastlinu proti hmyzu. Väčšina škodcov z triedy hmyzu nemá šancu. Častejšia aplikácia pomáha aj pri silnom napadnutí rastlín. Inak pôsobí ako prevencia.
Ako aplikovať
Hnojivo sa predáva vo forme veľmi jemných „granuliek“, tým sa zaručuje dobrá skladovateľnosť a jednoduchá manipulácia. Hmyzí trus môžete primiešať do substrátu priamo pri výsadbe. Hodí sa aj do výsevného substrátu. Ďalej môžeme hnojivo nasypať okolo rastlín, alebo ho rozhodiť na trávniku. Pri zálievke alebo daždi sa postupne uvoľňujú účinné látky. Najrýchlejšie sa potom živiny k rastlinám dostanú pomocou zálievky. Hnojivo sa pridá do kanvy s vodou a nechá sa odstáť, tým sa lepšie vylúhujú účinné látky. Po zaliatí zostanú na povrchu pôdy zvyšky „granulky“, čo vôbec nevadí, živiny sa budú ďalej postupne uvoľňovať.