Poznáte hlavné možnosti financovania vozidla?

Máloktorý podnikateľ sa zaobíde bez automobilu. Samozrejmosťou je kúpiť ho takzvane „na firmu“. Nie vždy je možné zaobstarať ju za hotové. Preto môžu podnikatelia vyhľadávať cesty spojené s financovaním vozidla. Aké existujú možnosti? Pozrime sa spoločne. 

Klasický finančný leasing 

Cesta, od ktorej sa v posledných rokoch ustupuje. To preto, že leasingová zmluva má zo zákona určité povinnosti. Tie sú spojené napríklad s minimálnym päťročným obdobím, na ktoré musia byť dohodnutá. To nie každému podnikateľovi vyhovuje. Ďalej je potrebné prihliadnuť aj na to, že vozidlo je po celú dobu splácania majetkom leasingovej spoločnosti. Na druhú stranu má leasing i pozitíva. A to v podobe: 

  • Nízkychúrokových sadzieb 
  • Jednoduchého arýchlehozískania 
  • Bohatéhovýberumožností 
  • Operatívnylízing 

U leasingu ešte zostaneme. A pozrieme sa na operatívny lízing. Jeho charakteristikou je fakt, že sa jedná o formu dlhodobého prenájmu. Vozidlo tak nikdy nebude podnikateľov, pretože ho má na určitú dobu len požičaný. Výhodou je, že sa nemusí starať aj čokoľvek s prevádzkou, rovnako ako je výhodou pravidelná výmena za nový model. Nevýhodou je to, že auto nebude podnikateľovi nikdy patriť. 

Autopůjčka 

Ponúkajú ju ako banky, tak aj nebankové spoločnosti. Ide v podstate o účelový spotrebiteľský úver. Na rozdiel od lízingu tu nie sú tak striktné pravidlá týkajúce sa dĺžky a podmienok financovania. Tiež nie je nič výnimočné, že majiteľom vozidla je hneď od kúpy podnikateľ. Nevýhodou však môže byť to, že technický preukaz môže byť uložený u poskytovateľa pôžičky až do doby, než bude auto splatených. 

neúčelový pôžička 

Aj tá je možnosťou, ako financovať auto. Nutné však povedať, že je to záväzok, ktorý s kúpou vozidla nemusia priamo súvisieť. Podnikateľ si vezme pôžičku a banku či nebankové spoločnosť nezaujíma, čo si za ňu zaobstará. Pre ňu je dôležité, aby splácal. Samotná kúpa vozidla je porovnateľná so situáciou, ako keby bol financovaný v hotovosti.