Plánujete zbúrať dom? Odpovieme na otázky, na ktoré sa bojíte spýtať

Staré domy sa buď rekonštruujú, alebo búrajú. Ak majú staré nehnuteľnosti zlé rozvody elektriny a plynu, ak majú zlé základy, alebo ak sú nepekne dispozične riešené, rekonštrukcia sa v takom prípade neoplatí a je potrebná dom zdemolovať. Ak by ste sa rozhodli pre rekonštrukciu, bolo by to len odloženie demolácie, ktorá by prišla skôr alebo neskôr. A ak ste sa naozaj rozhodli pre demoláciu, prezradíme vám odpovede na otázky, na ktoré sa bojíte opýtať nahlas.

V súvislosti s búracími prácami si mnoho ľudí pokladá veľa otázok, ktoré však nikto nevyřkne nahlas. Dôvodom je často strach z toho, že by človek vyzeral ako hlupák. Na opýtania sa však nie je nič zlého, napriek tomu sme pre vás vypísali najčastejšie kladené otázky, na ktoré sme zároveň odpovedali.

Čo je to demolácie?

Aj keď si demoláciu každý dokáže predstaviť, nikto nepozná jej pravú definíciu. Pokiaľ hovoríme o demolácii, hovoríme o komplexnom zbúranie objektu, a to buď mechanizáciou, alebo postupným rozobratím nehnuteľnosti. O demolačné práce ako v Zlínskom, tak napríklad v Prahe, sa vám postará firma Stavby – demolácie a búranie s.r.o.

Čo potrebujem na to, aby mohla byť demolácie zahájená?

Demolácia rozhodne nie je činnosť, do ktorej sa môžete pustiť hneď. Musíte mať takzvaný demolačné výmer, čo je akési povolenie na odstránenie stavby. Bez demolačného výmeru nie je možné nehnuteľnosť zrovnať so zemou.

Okrem demolačného výmeru sa často potrebuje aj projekt na demoláciu, ktorý je potrebný v prípade, že má dôjsť k celkovému odstránenie stavby. Cena za vypracovanie projektu na zbúranie sa pohybuje od ôsmich tisíc korún a vyššie.

Koľko stojí demolácie?

Projekt k demolácii však nie je to jediné, čo budete platiť. Uhradiť sa tiež musí demolácie ako taká, jej cena sa však rieši individuálne kalkulácií podľa cenníka a zamerania.