České superpotraviny, ktoré sú zdravšie ako exotické ovocie

O superpotravinách toho bolo napísané veľa. Pravdepodobne každý človek vie, že sa jedná o superpotraviny, ktoré v sebe ukrývajú viac telu prospešných látok ako iné potraviny, ktoré bežne konzumujeme. V súčasnej dobe sa však čoraz viac ľudí domnieva, že superpotraviny sú len potraviny exotické, ktoré sa u nás bežne nepestujú. Lenže opak je pravdou. Superpotraviny nie je iba ananás alebo semienka ghí. Je to aj celá kopa slovenských potravín, ktoré možno dokonca označiť za ešte zdravšie kúsky.

Keďže je teraz čase zberu a doba, počas ktorej sa uskladňujú všetky vypestované plodiny, oplatí sa vedieť, aké z nich si ponechať v špajze.

vlašské orechy

Na vlašské orechy narážame na každom rohu. S veľkými stromami orechov sa stretávame pri ceste do obchodu alebo okolo nich ideme z práce. Pokiaľ na orechy narazíte, naberte si ich pár domov, pretože sa jedná o českú superpotravinu, ktorá je tiež označovaná za „brainfood“ čiže za potravinu pre mozog. Z dostupných výskumov vyplýva, že vlašské orechy ovplyvňujú nervovú sústavu, tiež podporujú činnosť mozgu, tiež pomáhajú pri nervovom vyčerpaní a okrem toho tiež zlepšujú nervové funkcie, tiež pamäť a podporujú celkovú koncentráciu človeka.

čučoriedky

O čučoriedkach ste už možno počuli to, že je jednou z desiatich najzdravších potravín sveta. Je to teda zároveň česká superpotravina, ktorá je ďaleko zdravšie ako cudzokrajné exotika. Čučoriedky sú okrem iného prospešné pre zažívacie ústrojenstvo, tiež majú protizápalové účinky, ovplyvňujú kardiovaskulárny systém a znižujú krvný tlak. Okrem toho sú super na zrak, účinkujú proti hnačkám a spomaľujú starnutie.

červená repa

Aj keď nie všetci sú milovníkmi červenej repy, tí, ktorí ju konzumujú, robia dobre. Červená repa je síce podceňovaná, ale je veľmi zdravá. Bráni rozvoju aterosklerotických zmien v tepnách, tiež podporuje činnosť pečene, má močopudné účinky a okrem iného je mocným antioxidantom.