Petrželka pomáha na opuchy a imunitu

Zelenú pomocou, ktorá jedlu dodá šmrnc, dá sa ľahko pestovať a v Česku je možné zohnať na každej záhradke, je petržlenová vňať. Dobre chutí, prospieva zdraviu a pomáha napríklad s odvodnením. U nás je jednou z najpoužívanejších byliniek a je toho veľa, čo sme o nej nevedeli. 

Petržlen, ktorú si dokážete vypestovať aj za oknom, má rovnaké (možno aj lepšie) účinky ako populárny chia semienka, acai alebo avokádo. Nemusíte teda utrácať za drahé superpotraviny, stačí v obchode nájsť obyčajnú zelenú bylinku. 

Skvelé účinky na ľudské zdravie 

Okrem toho, že petržlen dobre chutí a žiadne jedlo jej nepokazíte, má tiež skvelé antioxidačné účinky. Za tie je zodpovedný vitamín C. Tohto vitamínu že v petržlene až 150 mg na 100 g. V pomarančmi je zhruba len 51 mg. Obzvlášť na jeseň je dôležité posilniť imunitu, a teda sa prísun vitamínu C javí ako vhodný, pretože jeho nedostatok má za následok rad chorôb. 

Ovšem varenie vitamín C ničí, je preto lepšie pridávať čerstvú petržlenovú vňať už do hotových alebo studených pokrmov. Hodí sa tiež do smoothie. Ďalej obsahuje tiež vitamíny A, B, E, a tiež vápnik, horčík, fosfor a draslík. 

Pomoc proti opuchom 

Silice v bylinke sú tu na pomoc ľuďom, ktorí trpia nadmerným zadržiavaním vody. Konzumácia petržlenu zvyšuje vylučovanie moču, a tým zlepšuje funkciu obličiek. Preto by petržlen do svojho jedálnička mali pridať ľudia, ktorí trpia opuchy alebo majú problém s krvným obehom alebo je trápi celulitída. 

Odvar z petržlenu z tela odplavuje nadmerné množstvo kyseliny močovej, ktorá môže byť nebezpečná pre kluby. 

Najlepšie na petržlene je, že si ju môžete doma sami vypestovať a nemusíte ju tak zháňať v obchodoch.