Najbežnejšie psie choroby. Netrpia niektorú z nich aj váš maznáčik?

Mať domáceho maznáčika, to je síce krásne, ale ľudia si často neuvedomujú, že je s tým spojená obrovská zodpovednosť. Ľudia si musia uvedomiť, že mať domáceho maznáčika, je časovo náročné. Musí sa mu venovať dostatok pozornosti a starostlivosti. Hlavne u psov je dôležité im venovať pozornosť, inak môžu aj umrieť na žiaľ (tak to robia napríklad jazvečíky, ktorí môžu po smrti svojho pána umrieť na žiaľ). Avšak len ako pozorný majiteľ psíka spoznáte zavčasu, že je s psíkom niečo v neporiadku. Len keď budete pozorní, zistíte, že psík trpí niektorou z vážnych chorôb. Prezraďme si najbežnejšie choroby psov, treba zistíte, že váš štvornohý maznáčik nejakou z uvedených chorôb naozaj trpia. 

Najbežnejšie ochorenie psov 

  • Hnačka – to je najčastejšie ochorenie psov spôsobené najčastejšie zlou stravou alebo reakciou psa na nejakú novú potravu. Ak však viete, že psíkovi ste nedali nič zlého alebo že nedostal nič nové, môže sa tiež jednať len o jeden z príznakov vážnejšie choroby. 
  • Psincový kašeľ – je ďalší bežnou chorobou v poradí. Najčastejšími pacientmi sú psíkovia z útulkov alebo psy, ktorí chvíľku strávia v psom hoteli alebo u veterinára. V prípade tejto choroby sa necháva pes v pokoji, podávajú sa mu len lieky na vykašliavanie, prípadne protizápalové lieky. 
  • Ochorenie obličiek – bohužiaľ sa jedná o vrodené ochorenie, vo výnimočných prípadoch sa vyvíja ochorenie v priebehu života. Aj keď sa bežnejšie stávajú pacientmi mačky, u psov je ochorenie taky běžností. 
  • Rakovina – aj psíkovia môžu trpieť rakovinou. Najčastejšie trpí rakovinou mliečnej žľazy. Aj psy rovnako ako ľudia podstupujú chemoterapiu. A rovnako ako u ľudí je potrebné choroba podchytiť v jej zárodku. K veterinári preto zamierte ihneď, čo nájdete škvrnu na koži psa či škvrnu v očiach psa alebo prípadne hrčku na tele. 
  • Zlomeniny – aj zlomeniny sú častým ochorením psíkov. Často sú spôsobené pády, zrážkami alebo za to môže zápal kostí či nádor.