Máte mačku? Pozor na veci, ktoré ju privádza do stresu

Aj mačka, rovnako ako pes či človek, sa môže dostať zo stresu. Bohužiaľ pre zvieratá je stres oveľa nebezpečnejší ako pre ľudí. Síce aj ľudia môžu pod vplyvom stresu urobiť veľa absurdít a nerozvážnosťou, ale konkrétne pre mačku je stres niečo, čo ju pokojne môže aj zabiť. Preto chráňme mačku pred stresovými situáciami, pokiaľ ju milujeme a ak je členom našej domácnosti, ktorú dopĺňa a tvorí jedinečnú. Aby ste mačku mohli chrániť pred stresom a depresiou, je potrebné vedieť, čo u mačky stres spôsobuje. 

Vecí, na ktoré je potrebné klásť dôraz, je veľa. Zamerajme sa na to najčastejšie a najhoršie, čo mačke spôsobí stres zakaždým. 

Pozor na búrky, ohňostroje a hlasné zvuky 

Rovnako ako psy majú z búrok, ohňostrojov a hlasných zvukov rešpekt, aj mačky sa ich bojí. Aj mačkám môžu ohňostroje, búrky alebo iné hlasné zvuky spôsobiť nebezpečný stres, ktorý mačke dlhodobo môže spôsobovať nepríjemnosti. Podľa všetkého mačky nenávidia hlasné zvuky už od pradávna. Je to vraj „výsledok evolučného vývoja“, čomu možno veriť. Mnohí odborníci tvrdia, že hlasné zvuky vyvolávajú v mačkách spomienky na nepríjemné spomienky z minulosti. Iné vysvetlenie toho, prečo sa mačkám prieči hlasný zvuk, pravdepodobne nie je. 

Aj cestovanie spôsobuje stres 

Opäť je potrebné pripomenúť psíkov. Mačky rovnako ako psy majú z cestovania rešpekt. Cestovanie im totiž môže spôsobiť nepríjemný stres, ktorý je pre mačky veľmi nebezpečný. Než sa teda vydáte na cestu, radšej mačke podajte nejaký prírodný veterinárny prípravok, ktorý ju upokojí, teda pre ňu cestovanie nebude tak náročné. 

Mačka a jej fantasticky vyvinutý čuch 

Problémom môže byť aj jej fantasticky vyvinutý čuch. Mačky totiž oveľa intenzívnejšie vnímajú rôzne vône, žiaľ mnohé z nich im môžu spôsobovať stres. Vadí im najmä citrusy, ktoré sú svojou vôňou skutočne výrazné. Rovnako tak im môžu vadiť mnohé iné intenzívna vôňa, ktorými prevoniate svoju domácnosť.