Ľudia si viac požičiavajú, aj keď peniaze vlastne nepotrebujú

Rad faktorov v súčasnosti ľudí láka, aby si požičiavali, aj keď peniaze nutne nepotrebujú. Ide najmä o stabilnú ekonomickú situáciu, rastúce platy aj bezpečnejšie úvery. Často sa ľudia neboja požičať si ani na dovolenku alebo na darčeky a zážitky. V priemere teda pôžičky v letných mesiacoch vzrastú až o niekoľko desiatok tisíc korún.

Pôžičky sú dostupnejšie a lacnejšie

Nová prísnejšie pravidlá ČNB zaisťujú bezpečnejšie požičiavanie. Vyradili z hry nebankové a pochybné inštitúcie, ktoré poskytovali nevýhodné alebo podvodné úvery. A to je tiež jeden z dôvodov, prečo sú dnes pôžičky lacnejšie ako pred niekoľkými rokmi. Priemerná pôžička vyjde až o 11,6 percent lacnejšie ako pred piatimi rokmi. V súčasnej dobe dlžník uhradí na úrokoch a poplatkoch priemerne 21 284 korún ročne.

Ľudia si často príliš nelámu hlavu s tým, ako budú splácať v budúcnosti. Dôležitejšie je pre nich aktuálny pôžitok alebo zaistenie zábavy či odreagovanie. Najviac si požičiavajú rodiny a páry, ktoré priemerne každý mesiac splácajú 2 200 korún. Ľudí v dôchodkovom veku na splátkach mesačne uhradí v priemere 1 300 korún. Pochopiteľne oveľa väčšiu záťaž predstavuje hypotéka, za ktorú domácnosti ročne utratia až 140 000 korún.

  • Dostupnosť pôžičiek nahráva zadlženia menej informovaných a ľahko ovplyvniteľných jedincov.
  • Podmienky niekedy nie sú príliš výhodné a je potrebné sa s nimi podrobne oboznámiť pred podpisom zmluvy.
  • Požičiavať by ste si mali len na naozaj dôležité veci.
  • Každý siedmy žiadateľ je v exekúcii

Celková zadlženosť ľudí stále rastie. Pribúda potom zároveň i tých, ktorí svoje dlhy nedokážu splácať a dostanú sa o problémov. Bežne si dnes ľudí požičiavajú na to, aby mohli splácať iné dlhy, a potom sa dostávajú do dlhovej pasce, z ktorej niet úniku. Kým na hypotéku zvyčajne dosiahnu len žiadatelia, ktorých bonita je pomerne vysoká, u pôžičiek je to inak. Až každý siedmy žiadateľ o pôžičku je dokonca priamo v exekúcii.