Ako na pestovanie exotické karamboly

Pestovať môžete na svojej záhrade naozaj čokoľvek. Môžete sa rozhodnúť pre pestovanie exotických rastlín a plodín alebo to môžete skúsiť s klasickými domácimi plodinami, ako sú jablká alebo uhorky. V prípade, že patríte k ľuďom, ktorí by chceli na svojej záhrade pestovať niečo exotického, máme pre vás tip. Čo pestovať exotickú karambolu, čo je ovocie, ktoré sa u nás stáva v posledných rokoch stále dostupnejším?

O karamboly ste už určite počuli. Inak sa tomuto exotickému ovocí tiež hovorí čínska hviezdice a ako sme spomenuli, ide o ovocie, ktoré je u nás stále viac dostupnejšie. Keďže sa jedná o veľmi chutné ovocie, rad ľudí chce mať toto ovocie aj na svojej záhrade. Poďme si preto prezradiť, ako si karambolu vypestovať.

Ako sa karambola pestuje

Ponúka sa otázka, ako si takú karambolu vypestovať. V ideálnom prípade by ste ju mali namnožiť zo semien prípadne takzvaným štepením. V prípade, že chcete z rastliny zberať i plody, zvoľte si druhú možnosť a kúpte si očkovaných rastlinu. Ak by ste sa rozhodli pre semená, plodov sa nedočkáte dlhých osem rokov, z vrúbľované rastliny sa ich dočkáte za krátko.

Ďalšie informácie o pestovaní karamboly

Ak sa rozhodnete pre pestovanie karamboly, odporúčame ju pestovať na slnečnom stanovišti. U nás je pomerne dobré podnebie, a tak sa rastline bude dariť. V období medza júnom a septembrom je vhodné karambolu umiestniť do nevykurovaného skleníka alebo do fóliovníka, avšak v tomto prípade kontrolujte teplotu. Ideálna teplota pre pestovanie sa pohybuje okolo osemnástich až dvadsiatich stupňami Celzia. Pri nižších teplotách začína rastlina hynúť, tak pozor na to.

Čo sa týka hnojenie, na to nezabúdajte. Je dobré ju hnojiť minimálne štyrikrát ročne, aby vám krásne rástla. Pôdu rastline doprajte kyprú, bohatú na živiny. Nemusíte sa báť ani pôdy, ktorá bude zmesou rašeliny, kompostu a hrubšieho piesku.

Pýtate sa, ako karambolu zalievať? Zalievanie je vždy najväčší oriešok. V tomto prípade však nič nepokazíte odstátou vodou, ktorú rastlina znáša najlepšie. Je však dôležité, aby ste ju nepřemokřili.