Koronavírus sa prejavil aj na fotovoltaike. Ceny panelov začínajú padať

Nový typ ochorenia, ktorý dostal názov COVID-19, rapídne zmenil celý svet. Na niektorých miestach sa ekonomika pozastavila, na iných miestach sa úplne zastavila. Začali sa prepadať ceny ropy, na druhú stranu začali rásť ceny zeleniny a ovocia. Veľkú zmenu v cenách registrujú aj čínski výrobcovia zameriavajúce sa na dodávanie fotovoltaiky. Keďže koronavírus pozastavil alebo úplne prerušil projekty slnečnej energie po celom svete, ceny solárnych panelov klesli o dvadsať percent.

Samozrejme problémy nezaznamenali jenom čínski výrobcovia solárnych panelov, ale aj iní. Analytici k tomuto nepristupujú zrovna optimisticky, podľa nich je predovšetkým dopyt veľmi neistá. Je to veľká rana pre toto odvetvie, pretože sa mu konečne začínalo dariť. Ľudia chceli investovať do úsporného opatrenia, ktoré by im rapídne znížilo energetickú náročnosť domu. Najčastejšie ľudia využívajú tepelné čerpadlá, ktoré vďaka jednoduchej inštalácii sú veľmi obľúbené.

Ceny sú pod tlakom

Ceny solárnych panelov sú vďaka nedávnym udalostiam veľmi pod tlakom. Ako už bolo spomenuté, koronavírus predovšetkým zneistel dopyt, avšak je pravdou, že nejakú dobu, čo sa budú držať ceny na svojom minime, by dopyt mohla naopak rast. Je to však veľmi špekulatívne, nikto nemôže predvídať, do čoho sa ľudia rozhodnú investovať a do čoho nie.

Narušené projekty po celom svete

Ako už bolo spomenuté, vplyvom koronavírusy došlo k pozastaveniu alebo k zrušeniu mnohých solárnych panelov, ktoré boli rozbehnutý po celom svete. Mnohé firmy museli uzavrieť svoje brány a razom tak došlo k pozastaveniu výroby i solárnych súčiastok a dielov. Toto znamenalo obrovský ekonomický kolaps, ktorý je veľkou hrozbou ešte nasledujúcich mesiacov.

Ceny solárnych panelov budú klesať

Podľa analytikov by ceny solárnych energií naďalej klesať. Očakáva sa ešte ďalší prepad, a to o pätnásť percent. Prepad pocítia predovšetkým menšie dodávatelia fotovoltaiky, väčšie spoločnosti zameriavajúce sa na solárne panely na tom nebudú tak biedne a pravdepodobne sa so situáciou dokážu pobiť.